Зимовий час

Сьогодні вночі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 13 травня 1996 року «Про порядок обчислення часу на території України» нам доведеться перевести стрілки годинників на одну годину назад. Рік за роком Україна, як і близько ста інших країн світу, проводить на своїй території такі собі ігри з часом, що викликає регулярні та жваві обговорювання в засобах масової інформації та на кухнях наших домівок.

Вперше зміна часу була проведена 1908 року у Великобританії, 1916 року таку ідею підтримали Німеччина та Австро-Угорщина. Необхідність подібної практики пояснювали значною економічою вигодою і, швидше за все, так воно і є. Але чи завдає зміна часу, хай і на одну годину, негативного впливу на організм людини??

Вчені різних країн вивчали питання впливу зміни часу на біологічні ритми людини. Доведено, що двічі на рік при переході на літній та зимовий час в кожної людини можливий розвиток діасинхронозу – порушення синхронізації внутрішнього годинника з зовнішнім. Це може призвести до зниження працездатності, підвищеної втомлюваності, порушення сну, емоційної нестабільності. Крім цього зміна часу торкає і певні фізіологічні процеси в організмі – можливе загострення деяких хронічних захворювань – бронхіальної астми, серцево-судинної патології, виразкової хвороби, ревматичних, ендокринних захворювань. Зменшення кількості сонячних годин на добу призводить до спаду активності нервової системи, а отже може призвести до розвитку депресії. І особливо це стосується осіннього періоду.

Як же пом’якшити цей негативний вплив на наш психо-соматичний стан?

Перше і, мабуть, основне – це нормальний, здоровий сон. Перехід на зимовий час звичайно ж є більш поблажливим, бо зараз, на відміну від весняного, ми спатимемо на годину більше. Та вже ж і цього достатньо аби відчути адаптаційні зміни протягом одного–двох тижнів.

Меланхолікам, людям з чуйною та мрійливою душею медики особливо радять збагатити свій харчовий раціон фруктами, овочами, урізноманітнити кількість та якість приготованих страв. Зараз саме час розпочати курс вітамінопрофілактики. Особливо звернути увагу на вітамін С та мікроелементи.

В одязі слід відмовитися від приглушених кольорів, відтінків чорного та сірого, від простих фасонів і надати перевагу яскравим моделям .

Для попередження перевтоми слід розпланувати фізичну та психологічну активність протягом наступних двох тижнів, намагатися не дуже себе переобтяжувати. Дозвольте собі трохи полінуватися!

А загалом, людина така цікава істота, що здатна пристосуватися до будь-яких умов, і, якщо не втрачати оптимізму та позитивного погляду на світ, перехід на зимовий час пройде для вас майже не помітно.

Акентьєва Мирослава [slava_ansuz@rambler.ru]


Tags: ,