Звіт про результати спостереження за ЗНО у 2009 році

У 2009 році вдруге проводиться загальнонаціональне зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) навчальних досягнень випускників шкіл та абітурієнтів.

Громадянська мережа ОПОРА другий рік поспіль працює у полі громадського спостереження. Основною метою є запобігання порушенню процедур зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) та інформування громадськості щодо перебігу тестування. У 2009 році від Громадянською мережі ОПОРА по всій Україні працювало 940 підготовлених громадських спостерігачів, які в переважній більшості мають досвід спостереження за ЗНО у 2008 році та пройшли відповідні навчання. Спостерігачі від ОПОРИ працювали у 18 регіонах України та покрили 30%-50% пунктів тестування (ПТ) під час кожного з оцінювань.

Чернівецьке Представництво «Громадянської мережі «ОПОРА» напередодні ЗНО провело три тренінги, учасниками яких стало майже сотня бажаючих стати громадськими спостерігачами (35 з них отримали посвідчення «Громадського спостерігача» від Івано-Франківського РЦОЯО і відповідно взяло участь у процесі спостереження). Громадське спостереження представниками ОПОРИ в Чернівецькій області здійснюється перший рік. За період проведення ЗНО спостерігачі від ОПОРИ були присутні на 32 ПТ, тобто покрили 40 % від всіх пунктів тестування.

Табл.1 Явка на ЗНО в розрізі предметів (загальноукраїнська статистика)

Назва предмету

Дата

З’явилось на тестування

% від кількості зареєстрованих

Історія України

6 травня

179 509

92%

Біологія

8 травня

102 514

92%

Фізика

12 травня

32 417

85%

Географія

15 травня

48 946

82%

Українська мова і література

19 травня

434 264

94%

Математика

26 травня

234 625

90%

Іноземні мови

2 та 3 червня

59 933

86%

Хімія

6 червня

28 045

82%

ЗАГАЛОМ

1 120 253

91%

Табл.2 Загальні висновки за результатами всеукраїнської компанії

громадського спостереження за ЗНО

Зовнішнє незалежне оцінювання рівня знань випускників середньої школи та абітурієнтів пройшло на доброму організаційному рівні.

Найбільше порушень організаційного характеру зафіксовано під час тестування з історії України. Український центр оцінювання якості освіти врахував зауваження спостерігачів ГМ ОПОРА і на наступних тестуваннях персонал, причетний до організації ЗНО, був краще підготовлений, системні порушення було усунено або зменшено їх кількість.

Головними недопрацюваннями під час організації ЗНО є нагляд за учасниками в рекреаційних зонах та якісна підготовка інструкторів. Спостерігачі фіксували найбільшу кількість спроб списати чи отримати консультацію по телефону або від інших учасників у коридорах та рекреаційних зонах. Разом з тим, учасники отримали рівні можливості для підтвердження своїх знань. Втім, рівень підготовки та мотивації (в тому числі фінансової) інструкторів і відповідальних за пункти тестування повинен бути значно вищим, що вплине на рівень організаційного забезпечення тестування.

Зважаючи на масовий характер ЗНО, зафіксовані недопрацювання – на рівні “статистичної похибки” і не мали впливу на процедуру та результати тестування.

Підготовка приміщень до тестування. Спостерігачі найчастіше фіксують такі недоліки підготовки приміщень до тестування: відсутність вказівників до туалетів; неопломбовані приміщення, які не використовувались для проведення тестування; відсутність в аудиторіях годинників, за якими учасники могли б звіряти час, що залишився до закінчення іспиту. Зокрема, у Чернівецькій області в Сторожинецькому ліцеї під час огляду ПТ перед тестуванням з української мови та літератури в одній із аудиторій (комп’ютерній), яка була за словами персоналу попередньо опломбована, громадські спостерігачі (ГС) виявили стороннього, який стверджував, що, нібито, має «відсилати якісь дані через Інтернет в центр». Після втручання уповноваженого сторонній був вилучений із приміщення ПТ. Крім того, останні повідомлення від спостерігачів зі Львова та Чернівців свідчили про те, що випускників саджали за парти з молодшої школи, що створювало зайві незручності для рослих учасників оцінювання.

Було виявлено поодинокі випадки, коли на вході до ПТ не було вивішено списки учасників тестування, їх було розміщено на невеликих інформаційних стендах, або розкладено на столах, що утруднювало пошук учасниками своїх прізвищ та номерів аудиторій, в яких вони повинні проходити тестування.

Пропуск учасників на ПТ та початок тестування. Зрідка, персонал на ПТ був надміру прискіпливим та намагався не пропустити на тестування учасників, які забули вдома запрошення або у випадку розбіжності між даними паспорту та запрошень. У таких випадках чергові орієнтувались на паспортні дані і здійснювали пропуск учасників на ПТ.

Учасників не допускали на ПТ у разі відсутності у них документа, що посвідчує особу (паспорт або учнівський квиток встановленої форми з свідоцтвом про народження), проте такі випадки не носили масового характеру. Втім, було зафіксовано і протилежні ситуації, коли на довідках зі школи, що посвідчували особу було не коректно вклеєні фото (без печатки), а на зауваження спостерігачів учні відповідали, що на минулих тестуваннях такі документи проходили без будь-яких проблем.

Під час тестування з історії зафіксовано випадок на ПТ №243 (ЗОШ №9, м. Черкаси), коли третину учасників пропустили без перевірки документів на вході в пункт тестування. У Львівській області за участю відповідальної особи та уповноваженого від РЦОЯО з аудиторії було виведено учасників, що мали замість посвідчення особи довідки з сільської ради.

ГС фіксувати випадки, коли учасники намагалися пройти на ПТ з невідповідними документами. Зокрема, перед оцінюванням з хімії в Чернівцях через неправильно оформленні довідки (фотографія на довідках була не пропечатана відповідним чином) двом учасникам довелося дочекатися батьків, які в оперативному порядку попривозили паспорта. На запитання ГС чому паспорт не брався одразу, учасники відповідали, що здійснювали реєстрацію на ЗНО з довідкою про народження, а на питання, як вони проходили на попередні тестування, учасники відповіли, що не мали жодних проблем із допуском навіть при наявності таких документів.

Спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА було зупинено спробу затримати початок тестування в ЗОШ № 48, м. Луганська. Керівник ПТ заявила, що тестування почнеться об 11.30, щоб дочекатись дівчину, яка забула паспорт та повинна до цього часу його принести. Спостерігачі повідомили уповноваженого по Луганській області від Донецького РЦОЯО про намір почати тестування на півгодини пізніше, той передзвонив на ПТ та пояснив, що так робити не можна. Тестування розпочалось вчасно.

Втім, спостерігачі фіксували і випадки, коли через жалість до учасників оцінювання, що запізнилися, запускали до аудиторій. Так, в Луганську (ЗОШ №26, ауд. 13) школярку було допущено до складання тестування об 11:20.

Строгість щодо одночасного початку тестування в ПТ усіх регіонів країни гарантує, що учасники не мали змоги отримати інформацію щодо запитань в тестових завданнях від інструкторів чи учасників, що почали тестування раніше. Таким чином, це є важливою вимогою, що гарантує прозорість та рівні права для усіх учасників тестування.

Організаційне забезпечення під час тестування з математики у місті Львові (ЗОШ №60) викликала занепокоєння у спостерігачів. Саме там тестування з математики проходило у аудиторіях старшої та початкової школи. У початковій – були низькі парти, за якими з проблемами розмістилися рослі учасники, а в одній з аудиторій (прохідній) було розміщено вхід до туалету.

Під час тестування з хімії у ЗОШ №29 м. Луганськ інструктори (ауд.№№2, 20) без дозволу відповідального за ПТ виходили з аудиторій та мандрували коридорами. Такі ж випадки було зафіксовано у Чернівцях. Нажаль, зауваження спостерігачів інструктори ігнорували.

Персонал пунктів тестування. Спостерігачі констатують, що інструктори та відповідальні за пункти тестування переважно відповідально ставляться щодо дотримання усіх пунктів, прописаних у технологічних картках. Часом це трохи уповільнювало процедуру, проте гарантує, що кількість можливих технічних помилок буде мінімальною.

Інструктори не завжди дотримувались правил щодо поводження із зошитами з тестовими завданнями. Зошити повинні залишатись на партах до завершення тестування. Разом з тим, інструктори часто збирали зошити та складали їх у себе на столі. Таким чином, вони могли ознайомитись з тестовими завданнями та передати їх зацікавленим учасникам з інших аудиторій чи пунктів тестування. Проте, попри формальне невиконання вимоги щодо зошитів, спостерігачі не зафіксували жодного випадку, коли інструктори скористались можливістю передати тестові завдання назовні.

Спостерігачі ГМ ОПОРА зафіксували кілька випадків нетипових порушень з боку персоналу ПТ. Так, у Херсонській області під час тестування з історії уповноважена особа від РЦОЯО з’явилася на пункт тестування №4 (Фізико-технічний ліцей) з запізненням майже на 2 години (о 10:15). Це є організаційним порушенням, адже, за відсутності цієї особи відповідальний за пункт самостійно проводив жеребкування інструкторів, їх помічників, спостерігачів.

В одній з аудиторій ПТ у Київському механіко-технологічному коледжі запис про ознайомлення з правилами учасники робили після закінчення роботи з тестом з біології. Надиктовування тексту відволікало учасників, котрі продовжували роботу.

Як відзначали громадські спостерігачі протягом всіх 8 предметів оцінювання, якість підготовки персоналу повинна весь час підвищуватися. Так, показовим є випадок на тестуванні з іноземної мови у Вінниці (гімназія №2). Після закінчення оцінювання інструктор забула покласти невикористаний зошит завдань і бланки відповідей до сек’юр-паку, що було зафіксовано в карті спостереження. Відповідальний за ПТ консультувався телефоном з ВРЦОЯО, бо присутній уповноважений ВРЦОЯО не змогла дати чіткої відповіді щодо процедури, плуталась в особливостях опломбування контейнера.

Учасники тестування. Деякі учасники не були досить уважними щодо перевірки правильності заповнення їх даних у запрошеннях або забували взяти із собою документи, що посвідчують особу.

Спостерігачі ГМ ОПОРА фіксували випадки списування, намагання скористатися підручниками, довідковими матеріалами, отримати інформацію, скориставшись мобільними телефонами. Інколи ситуація видавалася просто курйозною. Так, під час тестування з історії України у Київському муніципальному педагогічному університеті ім. Б. Грінченка учасники намагалися списати одне у одного, хоча згодом зрозуміли, що кожен має персональний варіант.

Зафіксовано факти коли учні намагалися скористатися телефонами та іншими електронними засобами. З аудиторії ПТ 147 (м. Черкаси, тестування з історії України) було вилучено учасницю, яка через блютуз зачитувала питання вголос та не реагувала на зауваження.

Під час наступних тестувань інструктори були суворішими щодо учасників, спроб списування в аудиторіях фактично не було виявлено. Водночас, під час тестування з української мови та літератури спостерігачі частіше зауважували, що учасники намагались списати чи проконсультуватись один з одним чи по мобільному телефону в туалетах. Саме на останньому тестуванні учасники встановлювали рекорди щодо часу, проведеного в туалеті. Так, на ПТ у Чернігівській області учасник провів у туалеті 20 хвилин, а у Середнянській ЗОШ Закарпатської області – 25 хвилин. Одна з учасниць тестування у Львівській області втопила в туалеті мобільний телефон, вочевидь, під час його використання.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ:

1.                   Створення та поширення фільму-інструктажу для персоналу, задіяного в проведенні ЗНО – це дозволить візуалізувати для інструкторів та інших людей, задіяних в організації тестування, ключові процедури тестування, особливо ті, що пов’язані з відкриттям контейнерів з тестовими матеріалами та аудиторних пакетів, правилами поводження із зошитами та бланками відповідей в аудиторії, заповнення актів та протоколів, запакування сек’юр-паків та контейнерів.

2.                   Покращення фінансування ЗНО – оплата праці персоналу пунктів тестування залишилась на рівні минулого року, що не може бути достатнім фінансовим стимулом для інструкторів зважаючи на рівень відповідальності, що на них покладається.

3.                   Прийняття в цілому законопроекту №4241 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань запровадження ЗНО якості освіти і встановлення відповідальності за порушення порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання знань та використання його результатів”. Прийняття даного законопроекту може стати вирішальним кроком для усунення деяких суперечностей між чинними нормативними актами щодо ЗНО та законом. Так, потребує врегулювання на рівні закону питання законного статусу сертифікату зовнішнього тестування, визначення правової відповідальності за порушення залученими до проведення тестування людьми, затвердження результатів ЗНО як вступних іспитів до вишів та деякі інші питання.

4.                   Покращення умов складання тестування людьми з обмеженими можливостями – на тестуванні цього року було виявлено кілька випадків, коли через непродуманість процедури тестування людям з обмеженими можливостями було утруднено складання іспиту. Для уникнення подібних ситуацій необхідно чітко прописати особливості складання іспиту такими учасниками і при реєстрації учасника на тестування вказувати особливі потреби.

5.                   Внесення змін до «Регламенту роботи пункту тестування» щодо поводження в рекреаційних зонах – необхідно прописати можливість нагляду за учасниками в рекреаційних зонах та збільшити кількість чергових для уникнення списування та консультування в рекреаційних зонах.

6.                   Синхронізувати підготовку персоналу ПТ та громадських спостерігачів – передбачити можливість попереднього узгодження технічних карт та іншої документації, якою керуються в своїй роботі як персонал, так і ГС; передбачити механізм попередніх консультацій між ГС та відповідальними за підготовку персоналу ПТ для узгодження робочих моментів під час самого тестування.

Довідка. Кампанія громадського спостереження за ЗНО-2009 року здійснюється Громадянською мережею ОПОРА, Комітетом виборців України та Центром тестових технологій і моніторингу якості освіти за фінансової підтримки МФ «Відродження»,  UNITER  та Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні (USETI). Звіт знаходиться за адресою http://opora.org.ua/news.php?id=309& і був презентований громадськості 09 червня під час прес-конференції в м. Київ в агенції УНІАН (http://www.unian.net/press/?lang=1&url=press_news&id=105748).

За додатковою інформацією звертайтесь до контактної особи:

Олесі Покорної +38 099 224 24 36, +38 063 628 67 72

З повагою

прес-секретар

Чернівецького осередку

Громадянської мережі ОПОРА                                                                   Юрій Хорунжий(80976621552)


Tags: , ,