Чернівецькі школярі збирають книжки для шкіл Румунії з українською мовою викладання

За офіційними даними у Румунії зараз проживає понад 60 тис. українців, що становить 0,3 % всього населення Румунії, але деякі спеціалісти вважають, що їх набагато більше.
Українці мешкають у чотирьох великих зонах: найбільше на Мараморощині у північній Румунії, На Буковині – повіт Сучава і Ботошани; у Банаті коло міст Лугож, Карансебеш, Тімішоара- це переселенці з Мараморощини, які переселились туди приблизно сто років тому назад у пошуках кращих земель і праці. Також є громада українців у Добруджи у дельті Дунаю і невеличка громада у Бухаресті.
Після Другої світової війни в селах та містечках компактного проживання українців та змішаних родин всі предмети викладалися української мовою. Школа була осередком українського життя: тут відзначалися релігійні та національні свята (зокрема, пишно відсвяткували 100-річчя масових поселень українців у Румунії), пам’ятні дати великих українців тощо.
Почавши з 1964 вся культурно-освітня праця українців у Румунії зазнає переслідування. Було ліквідовано майже всі школи з українською мовою навчання (збережений  тільки український відділ при гімназії в Сиготі і український лекторат у Букарештському Університеті).
В сучасній Румунії немає дошкільних закладів та початкової, восьмирічної, середньої школи з викладанням українською мовою.
В усіх українських селах Сучавського та Марамороського повітів є школи, в яких українську мову й літературу викладають як окремі навчальні дисципліни. Кількість годин, відведених на українську мову в школах Румунії, від 4-х (початкова школа), 5-ти (п`ятий клас), 3-х (старша школа).

Українською ж навчання проводиться тільки в Ліцеї імені Т.Шевченка (м. Сігету Мармацієй, Мараморщина). Навчальний заклад відроджений у 1997 р. На базі ліцею ім. Лацку Воде (м. Сірет, Сучавського повіту) до 2011 року планується відновити український ліцей. В даний час при ліцеї ім. Лацку Воде діють три українські класи.Загалом українська мова викладається в одному ліцеї, 13 загальних школах, 46 відділеннях, 253 класах Румунії.
Наразі зібрані книжки передадуть школам Тімішоари, але подібна практика і надалі дуже  допоможе українським дітям у вивченні їхньої рідної мови.

Церемонія обміну україномовною та румуномовною літературою між громадами міст Тімішоара  та Чернівців відбудеться завтра в приміщенні гімназії №6 (вул. Шептицького, 19). Обмін книжками здійснюється в межах підписаної угоди про співпрацю між обома містами.


Tags: , , ,