Збереження європейської культури в “Literatur Cafe”


Презентація українського перекладу книги Роберта МУЗІЛЯ «Людина без властивостей» співпала в “Literatur Caf?” з ще однією приємною подією – нещодавно чотири чернівчанина отримали медаль Signum Memoriae, яка вручається «за збереження європейської культури».

Кронпринц Отто фон Габсбург визначив таких людей в особах Сергія ОСАЧУКА, Олега ЛЮБКІВСЬКОГО, Володимира ЗАПОЛОВСЬКОГО та керівника Культурно-мистецького центру «Українська книга» Олега ХАВИЧА.

Роберт Музіль у своїй книзі схопив останній дух Австро-угорської імперії та художньо запропонував свій варіант її розпаду. На жаль, у зв’язку зі смертю автора, книга «Людина без властивостей» так і залишилася недописаною. Проте ідея Музіля не залишилася непоміченою. Як наслідок, маємо видання цього роману ще й українською.

Сама назва книги мимоволі змушує замислитися над тим, а якими власне властивостями мають бути наділені люди? Це питання настільки риторичне, що не лише не потребує відповіді, а робить її якщо не неможливою, то стовідсотково дискусійною та варіативною.
Але властивість творити культуру, а головне – зберігати її, на жаль, належить не всім. Тому слід пам’ятати ще й про те, що кожен орден чи медаль отримується нагородженим ще й з додатком великої відповідальності за власні справи. Думаю, не виникатиме суперечок щодо нагороджених, адже усі вони відомі не тільки своїми культурними проектами, але й великим меценатсвом задля розвитку культури. Проте, це не перекладає особистої відповідальності кожного з нас за збереження або творення культури на когось іншого, а показує лише приклад того, якими властивостями точно вже слід володіти.

(с) Сашко Горський


Tags: , , ,