Завтра Паулю Целану виповнилося б 90 років

23 листопада у книгарні «Є», що у Києві по вул. Лисенка, 3, ст. м. «Золоті Ворота», відбудеться презентація аудіокниги поезій Пауля Целана.

Творчий спадок Пауля Целана складає близько 20 томів, проте в Україні його майже не видають. Аудіокнига з поезією Целана – спроба виправити цей сумний факт. Саме до дня народження поета і випущено аудіодиск – для людей з вадами зору, де вірші Целана звучать в оригіналі і перекладах Василя Стуса та Сергія Жадана.

Починається диск віршем Сергія Жадана «Целян, який розпадається на шматки», що вводить читача у контекст образів Пауля Целана.

Пауль Целан (справжне ім’я – Пауль Анчель) народився і навчався в Чернівцях. Він жив на нинішній вулиці Панаса Саксаганського, 5 (за Румунії – вулиця Василька). Про це нагадує меморіальна дошка, куди часто приходять німецькі туристи. Початкову освіту Пауль отримав у народній школі (1926-1930), з 1930 до 1938 року відвідував греко-латинську гімназію. З 1938 року Целан у Франції вивчає медицину в медичній школі міста Тур. З початком Другої світової війни вимушений повернутися додому, де продовжує навчання у Чернівецькому університеті (займається романською філологією).
З 28 червня 1940 року після приходу радянської влади до Чернівців поет пристосовується до нових умов життя: вивчає російську мову і працює перекладачем. У 1941 році сім’я Целана потрапила до єврейського гетто під час окупації Чернівців гітлерівцями. Батьків поета вивезли до концтабору, звідки вони не повернулись. Пауль Целан потрапив у румунський трудовий табір, незважаючи на страшні умови, вижив. 1944 року повернувся до Чернівців і продовжив навчання в університеті.
1945 року поет виїхав до Румунії. 1947 року перебрався до Австрії.
1948 року переїхав до Парижа, де і жив до кінця життя.

20 квітня 1970 року – пізно ввечері Целан кинувся з паризького мосту в Сену…

Нагадаємо, що в рамках проведення Міжнародного поетичного фестивалю “MERIDIAN CZERNOWITZ” відбулася презентація книги Барбари Відеманн – “Пауль Целан і Ґустав Хомед: “Мені потрібні Твої листи””, упорядкована Барбарою Відеманн і Юрґеном Кьохельом – це унікальний документ кореспонденції Пауля Целана та  Ґустава Хомеда, який  був шкільним товаришем та близьким другом Целана, починаючи з 1932 року.

Завтра ж, 23 листопада, о 15:00 в Чернівецькій обласній науковій бібліотеці ім.М.Івасюка відбудеться літературний вечір «Пауль Целан: Чернівці – Париж – Вічність». Запрошені – Петро Рихло, Семен Цидельковський. вул.О.Кобилянської, 47 (ІІ-й поверх).
Організатор – завідуюча відділу літератури іноземними мовами Тетяна Микитюк.


Tags: , , , ,