ЗАПУЩЕНО ПЕРШИЙ ГІДРОАГРЕГАТ ДНІСТРОВСЬКОЇ ГАЕС

Експериментальний пуск першого гідроагрегату Дністровської ГАЕС відбувся 21 грудня о 07.25 ранку. Керував процесом запуску агрегату Герой України, академік, Заслужений енергетик, генеральний директор ВАТ «Укргідроенерго» Семен Поташник. Пуск першого гідроагрегату найпотужнішої ГАЕС Європи приурочено до Дня енергетика. Названо унікальний гідроагрегат «Слава». Про це повідомив генеральний директор ТОВ « Енергопром» Сергій Лісніченко.

Перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС, ротор якого має вагу 780, а статор – 540 тонн, у рух привела одна із турбін Дністровської ГЕС-1, яка розміщена на відстані майже 20 кілометрів. Гігантську масу гідроагрегату, що має величезний маховий момент, повільно приведено у рух з наростаючим прискоренням струмом від Дністровської ГЕС-1, частота якого плавно зростала від нуля до 50 герц. Такий режим частотного пуску – « спина до спини» став унікальним експериментом у розвитку енергетики України.
Експериментальний пуск пройшов успішно, гідроагрегат переведено у режим роботи синхронного компенсатора. Гідроагрегат «Слава» став одним найпотужніших зворотних агрегатів світу.
Як повідомив Сергій Лісніченко, у травні 2009 року гідроагрегат буде переведено у насосний, а у вересні – у генераторний режим. Потужність гідроагрегату «Слава» – 430-480 мегаВат.
Замовником будівництва Дністровської ГАЕС є ВАТ «Укргідроенерго», головним підрядником – ТОВ « Енергопром». Загалом на будівництві цього об’єкту зайнято 50 субпідрядних організацій, щодня тут працює до 3000 тисяч працівників. Усе обладнання, більшість з якого є унікальним і не має світових аналогів, виготовлено вітчизняними машинобудівниками, зокрема заводами «Турбоатом», «Електроважмаш», «Енпаселектро». У цьому році на будівництві Дністровської ГАЕС освоєно понад 700 млн. грн.
Довідка. Будівництво Дністровської ГАЕС розпочато 25 років тому в Чернівецькій області на Дністрі. Дністровська ГАЕС матиме загальну потужність 2,3 тис. МВт. Тут працюватимуть сім гідроагрегатів. Це буде найбільша гідроакумулююча станція Європи і шостий за масштаби проект гідроенергетики у світі.
Дотримання графіку будівельно-монтажних робіт на цьому пусковому об’єкті особисто перевіряли Президент України Віктор Ющенко та Прем’єр-міністр Юлія Тимошенка, яка 4 грудня ц.р. взяла участь у заповненні водою нижнього басейну станції. Весь хід робіт на цьому об’єкті перебуває на контролі у міністра палива та енергетики Юрія Продана .
Дністровська ГАЕС дозволить зміцнити енергетичну конкурентоспроможність України, врегульовувати графік навантажень в її енергосистемі відповідно до світових стандартів співвідношення базової та пікової потужностей, а також стати своєрідним аварійним резервом електроенергії.
4 грудня на Дністровській ГАЕС Юлія Тимошенко заявила, що відчуває гордість за країну: “Цей об’єкт, рівного якому немає ні в СНД, ні в Європі – за потужністю, за технологіями, за масштабністю, – номер 1 в Європі”. Глава Уряду підкреслила, що Дністровська ГАЕС дозволить Україні отримати частину енергетичної незалежності, про яку так багато говорили протягом останніх років.
За словами Прем’єр-міністра, Дністровська ГАЕС є відновлювальним джерелом енергії, завдяки чому країна зможе економити значні обсяги природного газу. Юлія Тимошенко відзначила, що Дністровська ГАЕС є екологічним об’єктом №1 в Україні: “Цей об’єкт дозволяє підняти на нову якість енергосистему України, і це перший крок до єднання української енергосистеми з європейською енергосистемою, що передбачено у розробленій Урядом стратегії розвитку ПЕК до 2030 року”.
Прем’єр-міністр зауважила, що такий об’єкт, як Дністровська ГАЕС в черговий раз засвідчує, що країна у важкий час світової фінансової кризи може бути самодостатньою і здатна забезпечувати себе усіма необхідними ресурсами.
Глава Уряду підкреслила, що дамба Дністровської ГАЕС – якісна водозахисна споруда, розрахована на високий рівень води, що, в свою чергу, дозволить убезпечити регіон від повені.
Прем’єр-міністр наголосила, що об’єкт є гордістю України ще й тому, що його будували лише українські будівельники, на будівництві використано оснащення вітчизняних машинобудівельних підприємств, а саме будівництво профінансували українські банки, зокрема, Ощадбанк.
За словами Юлії Тимошенко, на прикладі Дністровської ГАЕС необхідно продемонструвати як завершити роботи на багатьох подібних об’єктах. Глава Уряду відзначила, що тільки в паливно-енергетичному комплексі існує 16 потужних об’єктів, реалізація яких дозволить дати нові робочі місця. Зокрема, це добудова атомних електростанцій та ліній електропередач. Прем’єр-міністр пообіцяла, що Уряд посилить роботу з добудови таких об’єктів та забезпечить їх повне фінансування.

(c) Прес-служба Енергопрому, генерального підрядника будівництва Дністровської ГАЕС:
Україна,60236, Чернівецька область, м.Новодністровськ, тел./факс (03741)32018
Прес-служба:
тел. 097-356-83-53;
e-mail:energoprom-gaes@mail.ru

_____________________________________


Tags: ,