Потяг до Яремче: музична критика


«Потяг рушєє, я сі лишєю», або мій погляд на фест «Потяг до Яремче» (акцентовано на музичній частині конкурсу молодих гуртів)

Кожна туристична зона окрім своєї природної, рекреаційної чи історичної привабливості має мати ще й якісь додаткові атракції. Одним з традиційних видів таких розваг є фестивалі. Туристична зона міста Яремче, що на Івано-Франківщині, не пасе задніх в цьому аспекті. Тому вже третій рік поспіль маємо фестиваль сучасної української культури «Потяг до Яремче».

Цьогорічний фестиваль складався з музичної, літературної, художньої та мультиплікаційної частин, а також нововведенням – школи дискусії. На кожній з них зациклюватися не буду, бо про фест репортажів написано немало і вчасно;)… кому цікаво (fest.if.ua). Я ж, як шоу-біз аналітик, напишу про основну частину фестивалю – музичну.
Отож, 23-24 грало багато талановитих команд, яких організатори поділили на своєрідні «касти». Перша – це конкурсна програма молодих гуртів, друга – відомі, здебільшого комерційно-успішні творчі одиниці. Конкурсна програма тривала в перший день фесту. Отож декілька слів про колективи, які змагалися за право стати переможцем:
– «Фіолет» (Луцьк) – команда, яка за манерою виконання та стилем дещо схожа на «Роллікс» і на гурт свого земляка Сашка Положинського – «Тартак». Звичайно, повного копіювання не помічено, а основна різниця між «Фіолетом» і більш відомих гуртів полягає у відсутності шаленого драйву, який би молодим волинянам не завадив би.
– «Rock-H» (Мукачеве) – харизматичні закарпатці, які вже встигли засвітитися в музичних колах України. Цьогоріч мукачевці беруть участь у проекті «Свіжа кров» каналу М1. Грають суміш брітпопу, класичного року з характерними фольковими вставками словацького та угорського походження. Думаю, «Rock-H» дасть привід почути про себе і широким масам.
– «Серцевий напад» (Чернівці-Луцьк) – поп-панки з заходу України. Користуються мегафанатською любов’ю у підлітків 14-18 років. Воно і не дивно, адже така музика власне на тінейджерів розрахована. В Яремче дуже гарно розігріли публіку, під них почали слемитися, вперше під сценою з’явилися міліціонери. Рівень у «сєрдєчніків» щороку росте. Про це може засвідчити щільний концертний графік та виступи за кордоном.
– «The Stens» (Івано-Франківськ) – особисто відкриття для мене. Фірмове звучання брітпопу з елементами електроніки, чудовий вокал та талановиті, досвічені музиканти (на клавішах був помічений Frost із «Пан Пупця»). Виступ вартий перемоги, якби не одне але…
– «Оратанія» (Львів) – власне, вони і є те «але», що не дало перемогти «The Stens». «Оратанія» – без сумніву, гурт, який вважається успішним. Записано два професійні альбоми, відзнято три кліпи, два з яких були в ротаціях України та Польщі. В Польщі взагалі «оратанці» є мегапопулярними, де виступають не рідше, як у рідному Львові. В Яремче ж відіграли на відповідному рівні. Тому, не є дивно, що перемога була за ними.
Отже, результати конкурсу молодих рок-гуртів:
– Оратанія – перемога;
– «The Stens» – глядацькі симпатії.

Закінчили ж конкурсний вечір показові концертні виступи популярних «Флітів» та дещо призабутий, але дуже харизматичний гурт «ФлайzZzа». Тут описувати нічого не буду, бо все було гарно, позитивно і професійно… Що мене як громадянина України спонукає радіти, бо МИ маємо свою музику…
Не буду акцентувати увагу і на другому фестивальному дні, де грали герої першого дня – «The Stens» та «Оратанія»…Де в новому форматі зазвучали «Антре» (екс-«Н.Три»), де на повну віддрайвували «Кораллі»… Де завели в ритмічний транс більшість глядачів дівчата і хлопець з «Дахабрахи»… І просто закінчили музичну частину фестивалю знані хіти від «Танка На Майдані Конго.
Знаєте, то добре, що туристична зона Яремче, тепер і фестивальна. І то дуже добре, що ті 7000 людей, які відвідали фестиваль, привезуть у рідні домівки не тільки свіжий подих карпатського повітря, а й нове дихання українського мистецтва і музики зокрема.

З місця події Ігор Оршак –
музичний критик.


Tags: , ,