Інформація Уряду про ситуацію, що склалася в Україні у зв’язку з поширенням епідемії грипу. Стенограма виступу Юлії Тимошенко у Верховній Раді

Стенограма виступу Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко у Верховній Раді, витяги:

ми у квітні ухвалили певні перші постанови Уряду, відповідно до яких виділили необхідні кошти з Резервного фонду Кабінету Міністрів – 50 млн. грн.
50 млн. грн. були передбачені на закупівлю на безкоштовній основі всіх необхідних медичних засобів …
На 50 млн. грн. були укладені всі контракти і здійснені всі необхідні закупівлі

за 9 місяців 2009 р. кількість хворих і померлих від грипу та гострих респіраторних вірусних захворювань складає 5 млн. 316 тис. 524 людини. Якщо для порівняння ми візьмемо такі самі 9 місяців 2007 р., який вважався більш-менш благополучним, то кількість хворих і померлих від грипу та ГРВІ складала 6 млн. 279 тис. 819 людей. Тобто, майже на мільйон більше.
Якщо ми візьмемо для порівняння 9 місяців 2007 року, це жорстка статистика, то на грип захворіло всього 472 тисячі 198 людей, а за 9 місяців 2009 року – 163 091. Це тільки грип, без ГРВІ, я підкреслюю.
За 9 місяців 2007 року померли від грипу та його ускладнень 4720 людей. За 9 місяців 2009 року померли від грипу та його ускладнень 3822 людини. Це статистика, яка зафіксована Держкомстатом і кожну цифру можна перевірити.
Тоді питання, чому ми вводили епідеміологічний стан у 9 областях і карантин? Саме тому, що щоденна кількість захворювань перевищує епідемічний поріг, це абсолютно точно вимагає введення епідемічного стану, введення карантину.

… На цю хвилину у нас за обліком на 2 листопада 2009 року грипом захворіло 19 189 людей, а ГРВІ – 236 327. Всього 255 516. Крім того, на сьогодні з моменту початку цієї події, яка називається епідеміологічним станом і карантином, померла 71 людина.

Якщо на сьогодні ГРВІ, це і грип і все інше, разом захворіло 255 516 людей, то на початок епідемії, як ми говоримо, у нас в розпорядженні було 220 тис. упаковок „Таміфлю”. Це те, що було підготовлено за рахунок централізованих закупок і за рахунок перевіреної наявності в аптечних мережах. Це значить, що на початок епідемії країна була забезпечена „Таміфлю”. …

… У той же час ми буквально позавчора вночі отримали за спеціальною процедурою закупівель – всього за 2 доби організували і закупили – 300 тис. упаковок „Таміфлю”, загальний обсяг якого в країні вже вдвічі перевищує кількість захворювань в цілому і на ГРВІ, і на грип. І крім того, на цьому тижні ми ще 300 тис. таких упаковок закуповуємо. Все це, я підкреслюю, розповсюджується в лікарнях, а не в аптеках. …

… Але в той же час ситуація в дев’яти областях виглядає наступним чином. У восьми областях за останню добу ми маємо або стабілізацію ситуації, або незначне зменшення щодобових приростів захворювання. Волинська область єдина з цих дев’яти, яка сьогодні збільшила приріст щодобових захворювань, і тому на це ми реагуємо абсолютно адекватно, забезпечуючи додатковими медикаментами, і забезпечуючи додатковим медичним обладнанням. …

… Готуючись до таких прогнозних обсягів епідемії, ми підготували в Держрезерві точну цифру 10 млн. 950 тис. погонних метрів медичної марлі, з якої можна виготовити на сьогоднішній день 98 млн. 550 тис. медичних пов’язок для людей.
Я звернулася до Генпрокуратури з проханням провести масштабні масові перевірки аптек, аптечних складів і притягувати до кримінальної відповідальності тих власників і менеджерів, які сьогодні наживаються на людській біді.
Крім того, до цієї роботи долучені: Державна податкова адміністрація, Міністерство внутрішніх справ, Державна цінова інспекція, Державна інспекція з контролю за якістю лікарських засобів.
Можу сказати, що впродовж 2-3 днів всі кримінальні справи, які може порушити МВС, будуть порушені. Ті справи, які можуть бути порушені податковою адміністрацією, теж будуть порушені, а ті, хто сьогодні є злочинцями, обов’язково будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.
Того ж самого я очікую і від Генпрокуратури, якій тільки листи можу писати і розраховувати на добру відповідь. …

… Є аналітичні лабораторні центри, які можуть з’ясовувати, що це за вірус, можуть аналізувати перебіг подій епідемії і, безумовно, відпрацьовувати стратегію реакції на ті епідемії, які очікуються або розповсюджуються в Україні.
Таких лабораторій сьогодні в Україні є дві. Одна з них функціонує на найвищих європейський стандартах, далеко не кожна країна Європи має такого рівня лабораторії. Вона почала фінансуватися і будуватися в 2005 році. На сьогоднішній день лабораторія уже запущена і повністю функціонує. Вчора ми відвідали цю лабораторію, і подивилися як, з якою швидкістю можуть бути зроблені ці аналізи. Але цього недостатньо. В кожній області мусить бути спеціальна лабораторія на рівні СЕС, яка може робити масові аналізи за зверненнями громадян і медичних закладів. Саме для того, виділивши 50 млн. грн., ми закупили 37 лабораторій – по 1-2 на область в залежності від кількості населення. Ці лабораторії сьогодні або вже знаходяться в регіонах, або зараз довозяться. Думаю, вперше за 18 років в Україні мусить бути створена лабораторна мережа, яка не поступається іншим європейським країнам. Якщо зараз ви чуєте, що на цей вірус потрібно зробити аналіз в лабораторіях Лондона, то це не значить, що в Україні немає таких лабораторій. Це значить, що ВООЗ може підтримувати країну і виділяти їй передбачену регламентами допомогу тільки в тому випадку, якщо лондонська лабораторія підтверджує наявність такого грипу в країні.

… Ще питання. А чи достатньо в Україні спеціальних експрес-тестів, які можуть проводити експрес-аналізи? По-перше, такі експрес-аналізи можуть проводитися тільки в лабораторних умовах. По-друге, і досвід країни, і досвід світу говорить про те, що ці тест-аналізи, на жаль, не мають 100-відсоткової достовірності, і це значить, що завжди є якась погрішність.
І тому всі країни світу, так само і Україна, прийняли іншу концепцію реакції на вірус. Це значить, що як тільки є симптоми (висока температура, сухий кашель, інші побічні ефекти) – лікарі миттєво застосовують всі необхідні лікувальні заходи. Це економить час і дає можливість не допустити втрати найдорожчого – часу. …

Я думаю, що, безумовно, недоліки в роботі і МОЗ, і санітарних державних служб є, так само, як є недоліки в роботі кожної системи влади, кожної гілки влади. …
Але я точно можу сказати, що починаючи з квітня, країна готується до епідемії і сьогодні адекватно реагує на всі ці виклики. І якщо замість паніки і нагнітання істерії у нас ще будуть добрі поради, добрі системні підходи від фахових людей у Верховній Раді чи за межами Верховної Ради, то ми з великим задоволенням їх врахуємо.


Tags: