ВЛАДОМЕТР у Чернівцях з Вахтангом Кіпіані

Учора в літкафе на Центральній Вахтанг Кіпіані, шеф-редактор Владометра (vladometr.org), представив проект у рамках такого собі турне (перед цим, наприклад, був Тернопіль, де було значно спекотніше, аніж у нас).

Що таке цей Владометр? Дивимося невеличку презентацію:

Отже, це “…новий український Web 2.0 інструмент суспільного контролю влади, зміст якого генерується не лише редакцією, а й самими користувачами. Його мета — зробити українську політику більш прозорою і менш популістською.”
Чому Web 2.0? – тому що контент генерується і самими користувачами; але, скорше, мав би (чи міг би) генеруватися; очевидно, що до проекту підійшли усе ж “по-журналістськи” (навіть по-традиційно-журналістськи): є редакція, люди сидять і створюють контент.
Мабуть, варто було підійти не з редакційної точки зору – а з точки зору такого собі старт-апу, сервісу, площадки.

З чим Вахтанг приїхав презентувати Владометр у Чернівці?
Ось на мапі бачимо, що наша область лідирує за кількістю обіцянок – аж 265 (у Києві, наприклад, усього 20, в Одеській області – 28).
Але це нічого не означає – окрім того, що більшість обіцянок, мабуть, не було помічено географічно; а також – хтось із редакторів натрапив на сайт нашої обласної ради і натхненно повиписував обіцянки з Програми економічного і соціального розвитку області на 2011 рік.
До речі, усі обіцянки Чернівецької обласної ради помічено, чомусь, логотипом ВО “Свобода”. Тобто сама обіцянка (як правило, з вищезгаданої Програми), лінк на нашу облраду – і лого ВО “Свобода”.

Якщо обрати саме місто Чернівці – бачимо аж дві обіцянки, уже згаданого формату: наша облрада обіцяє щось із логотипом ВО “Свобода”.

Взяти конкретно Михайла Папієва – у нього на Владометрі аж чотири обіцянки: одна виконана і три в роботі.

Якщо взяти усіх осіб із Чернівецької області, які додані до Владометра – то їх аж три: Михайло Папієв, Георгій Галиць та Микола Федорук.

То із чим Вахтанг Кіпіані приїхав презентувати проект до Чернівців? Наприкінці закінчення року реалізації проекта та відповідного ґранту?
Вахтанг приїхав показати саму площадку: як вона виглядає, які тут є рубрики, фільтри, статуси обіцянок, і розповів звідки він, проект, узявся, хто його придумав і як, по великому рахунку, троє редакторів додають обіцянки від усіх регіонів (помічаючи нашу облраду логотипом ВО “Свобода”).
Звичайно, це було б логічно зробити на початку реалізації – але тоді на це не було коштів; а тепер було б гарно вже показати щось вартісне стосовно нашої області – а не в загальному розповісти про проект.
А щось вартісне стосовно будь-якої області можна показати лише за однієї умови: тут, у цій області, є хоча б один активний учасник (дописувач) – який знає специфіку регіону, політичні фігури, інформаційний простір і взагалі контекст усього, що відбувається.
І таку людину варто було б запросити на один день до Києва – показати чисто технічно як це робиться, щоб не забувати проставляти, наприклад, місто Чернівці як місце обіцянки.

А для цього взагалі потрібно було починати зовсім по-іншому: підходити до проекта саме як до веб-два-нульного, як до сервісу, площадки.
Усі зусилля мали бути спрямовані на активізацію користувачів – спершу щоб їх побільше зареєструвалося в системі, а далі – щоб вони генерували чимпобільше контенту; а ці три редактори – щоб не сиділи і не додавали самотужки усе звідусіль, а просто здійснювали модерацію на предмет відповідності контенту.
Виокремити активістів із областей (скоріш за усе, це були б журналісти регіональних ЗМІ), провести для них невеличкий тренінг – і регіони були б представлені на Владометрі значно повніше і якісніше.

Там, де веб-два-нуль – там багато користувачів, а користувачам потрібні заохочення. Зовсім не гроші – достатньо просто якоїсь системи ранжування (оцінки самих користувачів, загальний рейтинг – на основі оцінок, кількості доданого контенту тощо), виведення найактивніших десь на головній; і – якись невеличкий профіль, де можна вказати адресу свого сайту із посиланням. Лише заради цього посилання варто було б створити свій обліковий запис на Владометрі представнику кожного онлайнового ЗМІ країни.

Чисто технічно спробував – логін через ФБ працює блискавично, без зайвих кліків – і кнопка “додати обіцянку” світиться у правому верхньому кутку; чому ж не додають?
Сторінка Владометра на ФБ має більш, ніж півтори тисячі лайків (тільки завдяки, думаю, популярному на ФБ Вахтангові – який давно досягнув ліміта у 5000 друзів і створив свою фан-сторінку – яку лайкнуло ще півтисячі народу).
Це неабиякий медійний ресурс як для українського ФБ;
варто було Вахтангові замість “дивіться, який у нас проект і які у нас обіцянки” активніше закликати “нумо, браття, додавати обіцянки, долучайтеся до проекта!” – і народ потягнувся би; а якби ще й звернувся до регіонів – мовляв, “хто з Чернівецької області, долучайтесь, буде цікаво!” або – “маємо уже дописувачів з такої, такої і такої областей, потрібно ще з такої-то і ще з такої, приєднуйтесь!”…
Десь як elect_ua – мжливо, схожим шляхом варто було піти. Мапа – і на кожній області список активних учасників.

Та суть не в тому як треба було кого закликати – суть у самому спрямуванні проекта: розрахунок треба було, думаю, робити на користувацький контент, і усі сили докласти саме на залучення активних учасників, на активізацію того самого громадянського суспільства – про яке говорилося. Натомість є централізований проект з чудовою ідеєю – але для Чернівецької, наприклад, області жодним чином поки що не корисний (через майже рік після його запуску).
Яку цікаву публікацію журналіст із Чернівців може зробити, користуючись обіцянками з Владометра? – мабуть, хіба що подібну до цієї.

Тому, мабуть, Вахтанг і сказав, що збирається приділити більше уваги Історичній правді; а від Владометра як активний учасник, здається, відійти. Це буде правильно – бо тут, якщо не міняти саму філософію, загальний підхід, то робити нічого; а Історична правда – потужний цікавий проект, вартий особливої уваги.
З іншого боку, мабуть, без нього проект швидко заглохне.
Особисто я завжди радий бачити і чути Вахтанга, тим більше у Чернівцях – але краще було б, якби він привозив із собою щось цікавіше.

Ну й наостанок кілька слів від самого Вахтанга Кіпіані:
День у Чернівцях добігає кінця. В заліку – екскурсія на старі Руський і Єврейський цвинтарі, кава з Сашком Бойченком, презентація “Владометра” плюс два інтерв”ю, підйом на вежу Ратуші – око вловило бані 13 церков, дві куплені книжки, один банош з бринзою… Дякую Віталієві Шарлаєві за прийом і організацію, “Демальянс”, як завжди рулить.

http://vladometr.org/
http://www.facebook.com/vladometr
http://twitter.com/vladometr
http://www.facebook.com/vakhtang.kipiani


Tags: , ,