Персональна виставка Вікторії Китайгородської «Квіти мого світу»

В Чернівецькому художньому музеї відкрито персональну виставку майстра народної творчості Вікторії Китайгородської під назвою «Квіти мого світу». Проходить виставка за підтримки управління культури і туризму Чернівецької ОДА і учбово-методичного центру культури Буковини.

Вікторія Китайгородська народилася у квітні 1935 року у селі Нагоряни Кельменецького району Чернівецької області. Вишивку, прядіння ниток з конопель та вовни, ткацтво полотна, рушників, скатертин та килимів – традиційні для Кельменеччини види декоративно-ужиткового мистецтва – опанувала ще з дитинства. Вже з 12-ти років Вікторія почала ткати і вже через пару років вона отримувала замовлення навіть з інших сіл.

Кельменецьке ткацтво взагалі широко відоме на Україні та за її межами і є, так би мовити, «візитною карткою» цього краю. Дослідники етнографії та декоративно-прикладного мистецтва свідчать, що в багатьох селах Кельменецького району майже в кожній хаті стояли куделя, мотовило та ткацький верстат і в кожному дворі вирощували сирець на ткання.

Першою великоформатною роботою майстрині став килим «Троянди й виноград», а всього вона є авторкою близько 200 робіт, більша частина з яких в різні часи експонувалася на багатьох колективних та персональних виставках. Географія цих виставок доволі широка: Чернівці, Львів, Пирогово, Москва, Ботошани (Румунія), Лодзь (Польща)…

У творчості пані Вікторії переважають квіткові та квітково-геометричні орнаменти, а протягом останнього часу – сюжетні композиції. Працює майстриня в техніці забираних ниток для багатоколірного малюнку та «на дротах» – для двоколірних зображень.

Слід згадати назви найвідоміших робіт Вікторії Китайгородської: «Братчики», «Букет у глечику», «Весільні троянди», «Нагорянська квітка», «Поляна казок», «Святкова скатертина», «Спасівна Мадонна», «Тарас Шевченко і соловейко».

Вперше експонуються роботи «Безмежжя квітів» та «Святий пастух», які були виткані майстринею спеціально до свого 75-річного ювілею та до експозиції даної виставки. А всього на виставці експонуються 15 килимів авторки, кожен з яких заслуговує уваги.

(с) Альберт Комарі,
сташий науковий співробітник
Чернівецького художнього музею


Tags: , , ,