Южинець Кіцманського району святкує своє 450-ліття

До відзначення 450-ліття першої писемної згадки про  село Южинець жителі готувалися ретельно і заздалегідь. У дошкільній установі „Берізка” малюки вчили віршики і пісні, розмальовували картинки, у школі був оголошений конкурс на кращий твір „Село моє — початок України”, учні опитували старожилів і записували легенди, майстрині-вишивальниці дошивали рушники, серветки, ґаздині-кулінари пекли святкові торти і караваї. Допізна світилися вікна в місцевому клубі — це „Южинецькі молодички”  (на фото) на чолі з Ганною Зварич готували святкову концертну програму.
Молитвою у церкві Івана Богослова минулої неділі розпочалися ювілейні урочистості у Южинці. Святкового піднесеного настрою не бракувало ні спортсменам, які змагалися у різних видах спорту, ні учасникам художньої самодіяльності, а тим більше гостям, місцевим жителям та гостям з інших населених пунктів, які завітали на свято, що проходило в клубі.
Сільський голова Ярослав Федорів за сценарієм приїхав на заквітчаній бричці. Приймаючи святий хліб на рушнику, дав дозвіл розпочати свято, приурочене 450-літтю села Южинець.
Більше трьох годин на сцені, прикрашеній осінніми квітами, українськими рушниками і стрічками, тривала концертна програма і виступи гостей.
Голова РДА Єлизавета Пушко-Цибуляк, заступник голови районної ради Іван Гулей, депутат обласної ради Михайло Шевага, начальник відділу культури РДА Олександр Юрков, начальник управління праці і соціального захисту населення РДА Ольга Кандрат, заступник Генерального директора „Сварог” Юрій Гаврилюк, щиро вітаючи всіх южинчан з ювілеєм села, були щедрими на грамоти і подарунки. Кошти на музичну апаратуру для клубу презентувала районна влада, а школа отримала від „Сварогу” музичний центр, заступник голови районної ради Іван Гулей передав церкві копію історичного документу, який знаходиться в обласному музеї архітектури і побуту, в якому зафіксовано, що 26 вересня 1896 року в селі Южинець освячено церкву Івана Богослова. Настоятель місцевої церкви отець Борис Жаровський, виступаючи, висловив повчальну пасторську промову.
Цікавими були розповіді ведучих про історичне минуле: „Южинець вперше документально згадується 1560 року. Назву села можна вивести від церковного імені Йосиф — по-слов’янськи Юзьо. Населення — 1067 душ, русини, займаються землеробством”. Цей запис №13 у 1899 р. зроблено цісарським жандармським командуванням Австрії на Буковині.
На сцені того вечора демонстрували свої таланти і юні, і сивочолі. Ведуча Ганна Зварич з любов’ю розповідала про своїх односельчан: подружжя Василя Івановича і Ганну Тодорівну Піциків, які прожили у шлюбі 70 літ, багатодітну матір Катерину Фокшик, яка народила і виховала 14 дітей, її донечку Олю, яка кілька тижнів тому вийшла заміж; наймолодшу жительку села Марічку, яка народилася в сім’ї Станкевичів; родину Ярослава і Орисі Палагнюків, двір яких визнано найкращим. Всіх вітали квітами, подарунками і піснями, як і іменинницю Ганну Унгурян. Зачарували присутніх виступи ансамблю скрипок під керівництвом Юрія Молнара, близнюків з родини Гулеїв і Ткачів, подружніх пар Мишковських, Боднарів, Піциків, Зваричів, солістів Марини Григірчик, Марії Мишковської, Яни Молнар, дитячого колективу „Калинове намисто”, вихованців дошкільної установи і, звичайно, народного аматорського колективу „Южинецькі молодички”, який знають, люблять не тільки в рідному селі, а й далеко за його межами.
Ще довго грали музики в Южинці, лунали співи, село веселилося, бо живуть на цій благословенній Богом, „медом мазаній землі” красиві, співучі, роботящі люди.

Використані матеріали : Районна газета “Вільне життя”

Фото з архіву видання Буковина online


Tags: , ,