Траян Попович (Traian Popovici), Заньковецької, 6.
На відкритті меморіальної дошки – представники місцевої влади, єврейської спільноти, товариства Поповича (з Румунії), міністерства культури Румунії, консульства Румунії в Чернівцях; приїжджі з Ізраїлю, Сполучених штатів…
Відкривала меморіальну дошку, звісно ж, МІМІ ТЕЙЛОР – нині громадянка США, а в 41-42 роках (за прімарювання Поповича) – проживала в Чернівцях. Саме вона стала ініціатором вшанування пам’яті Траяна в Чернівцях. Ідею активно підтримали єврейська та румунська спільноти, а також місцева влада.
“Я тоді була зовсім маленькою і не надто розуміла що ж коїться довкола мене, що коїться в нашому житті, – поділилася спогадами пані Тейлор під час коротенького виступу. – але вже тоді я добре знала хто такий Траян Попович.”
Дехто із закордонних гостей з числа нащадків врятованих домну Траяном євреїв демонстрували роздруковки старих фото
Керівник товариства імені Поповича. Поділився планами по створенню цілого меморіального комплексу в Румунії (ліворуч – румунський консул)
Загалом усе сказане перекладалося як мінімум ще на одну мову: виступ українською чи російською дублювався румунською і навпаки; деякі виступи перекладалися ще й на англійську (чи з англійської під час виступу пані Тейлор) – захід вийшов справді інтернаціональним.
(Ще про подію та інформація по темі)
Дійсно знаково: американська єврейка ініціює вшанування пам’яті румуна за національністю в українському місті!
З усіх, до речі, місцин на той час де проводилася ізоляція євреїв в гетто з подальшою депортацією – лише в Чернівцях цього зробити у великій мірі не вдалося: 30000 (з 50000, що проживали на той час в Чернівцях і складали половину усього населення міста) таки було депортовано до того часу як Попович домігся в Антонеску залишити в місті 20000 євреїв.
Tags: Romania, вшанування пам’яті, Румунія, фото, Чернівці