Чи включать Резиденцію буковинських митрополитів до спадку ЮНЕСКО?

З 20 по 24 вересня 2010 року в Чернівцях відбулася оцінювальна місія експерта ІКОМОС з нагоди включення пам’ятки архітектури національного значення – резиденції митрополитів Буковини і Далмації до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Про це повідомляє начальник відділу охорони культурної спадщини Олена Пушкова.

Міжнародна рада з питань пам’яток та визначних місць (ІКОМОС) – це професійна інституція, відповідальна за оцінювання всіх номінацій культурних об’єктів до Списку світової спадщини.

Оцінювання об’єкту культурної спадщини в Чернівцях здійснював експерт п. Йозеф Штульц (Чеська республіка), який наголосив на конфіденційності своєї місії. Оцінка експерта ІКОМОСу є лише одним із факторів, який береться до уваги Комітетом світової культурної спадщини при прийнятті рішення щодо об’єкта номінації.

Під час місії оцінювання експертом детально обстежено об’єкт та територію номінації, його буферну зону, до складу якої включено всю історичну частину міста.

Крім того, експерта ознайомлено з пам’ятками сакральної архітектури на території м. Чернівців та області, історико-культурним заповідником «Кладовище на вул. Зеленій» та Музеєм народної архітектури та побуту, фортецями у м. Хотині та м. Кам’янці-Подільському.

З нагоди приїзду міжнародного експерта ІКОМОС у Чернівцях відбулося виїзне засідання Українського комітету ІКОМОС за участю його голови – Миколи Яковини. На засіданні відзначено високий рівень проведеної роботи науковцями Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича та Київського державного інституту пам’яткоохоронних досліджень при підготовці номінаційного досьє пам’ятки, уточнено критерії оцінювання відповідно до настанов ЮНЕСКО. Вручено членські квитки новим членам УНК ІКОМОСу Чернівецькій області, які дають змогу їх власникам безкоштовно відвідувати державні музеї у будь-якій країні світу.

Попередні висновки експерта не можуть бути розголошені представникам приймаючої сторони та мас-медіа. Зі слів експерта, основною засторогою при прийнятті рішення щодо включення об’єкта до Списку ЮНЕСКО є можливість забудови території навколо пам’ятки та непритаманне використання в сучасних вимогах самої пам’ятки.

Експерту були висловлені побажання щодо подальшої співпраці УНК ІКОМОС з Міжнародним комітетом щодо розгляду питання включення об’єктів культурної спадщини до Списку світової спадщини в м .Києві та Кам’янці-Подільському.
Нині до списку ЮНЕСКО занесено 878 об’єктів у 145 країнах світу, з яких 679 належать до культурної спадщини, 174 – до природної, а 25 є змішаними. Україна представлена лише чотирма об’єктами, з яких лише два є суто українськими – Софія Київська та Київо-Печерська Лавра (1990р.), історичний центр Львова (1998).

Остаточне рішення щодо включення Резиденції буковинських митрополитів до спадку ЮНЕСКО буде прийняте у червні-липні наступного року на сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

ЧНУ


Tags: ,