Пробне тестування 2010: реєстрація, особливості, хронологія, тонкощі, поради; невеличкий HOWTO

Реєстрація на пробне зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень (пробне тестування) уже розпочалася.
У зв’язку з чим публікуємо повну інформацію (з інструктивним та ілюстративним матеріалом) щодо покрокового порядку реєстрації, подальших дій, особливостей (в тому числі й реґіональних) проведення; а також – розглянемо деякі “проблемні” та спірні моменти, дамо відповідь на найчастіші запитання й кілька корисних порад.
Зокрема, обґрунтуємо як можна, наприклад, зареєструватися хоч на усі предмети і успішно пройти пробне тестування з них (наразі, мабуть, питання номер один серед випускників).

Інформації багато – як тексту, так і зображень; тому публікацію буде розділено на декілька параграфів.

Параграф перший – загальні відомості, порядок реєстрації, терміни.
Параграф другий – покрокова (із зображеннями) реєстрація учасника пробного тестування.
Параграф третій – порівняння нашого пробного тестування з іншими реґіонами (так-так, відмінності присутні)
Параграф четвертий – корисні поради.

Отже,

Параграф перший. Пробне тестування 2010: загальні відомості, порядок реєстрації, терміни.

РЕЄСТРАЦІЯ БАЖАЮЧИХ ВЗЯТИ УЧАСТЬ У ПРОБНОМУ ОЦІНЮВАННІ 2010 р. ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ РЕГІОНАЛЬНИМИ ЦЕНТРАМИ ОЦІНЮВАННЯ ЯКОСТІ ОСВІТИ З 1 ЛИСТОПАДА ДО 15 ГРУДНЯ 2009 р. ЧЕРЕЗ МЕРЕЖУ INTERNET.
Зверніть увагу – ДО 15 ГРУДНЯ (спочатку було встановлено термін до 1 грудня, але його було продовжено до 15).
Реґіональних центрів оцінювання якості освіти, як бачимо, є 9:
Вінницький – www.vintest.org.ua
Дніпропетровський – www.dneprtest.dp.ua
Донецький – www.test.dn.ua
Івано-Франківський – www.test.if.ua
Львівський – www.lvtest.org.ua
Одеський – www.test-center.od.ua
Харківський – zno-kharkiv.org.ua
Сімферопольський – crimeatest.org.ua
Київський – www.kievtest.org.ua
Дати проведення і предмети:
13 березня 2010 року
І зміна – Українська мова та література;
ІІ зміна – Іспанська мова; Німецька мова; Французька мова; Англійська мова; Хімія.
20 березня 2010 року
І зміна – Математика; Історія України;
ІІ зміна – Біологія; Географія; Фізика.
(до часу проведення і змін обов’язково повернемося нижче – це надзвичайно спірний і проблемний момент як виявилося у нашому випадку)

Чернівецька область відноситься до Івано-Франківського центру, відповідно, на його сервері і здійснюється реєстрація учасників пробного тестування з Буковини.

Загальна процедура і часові межі є наступними:

1. До 15 грудня 2009 року зареєструватися на пробне тестування за цією веб-адресою (увага, це стосується лише Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської та Закарпатської областей! Якщо Ви з іншої області – то адресу для реєстрації дивимося тут); про саму процедуру реєстрації у наступному параграфі буде більш докладно, зі скріншотами та поясненнями.

2. Після реєстрації роздрукувати інформаційний лист (який потім в жодному разі не губити!) із рахунками до оплати (за кожен предмет – 62 грн.).
Наполегливо рекомендуємо зберегти копії цього загального листа з квитанціями і у форматі ПДФ (така можливість передбачена), і у паперовому форматі

3. У семиденний термін З МОМЕНТУ РЕЄСТРАЦІЇ оплатити усі рахунки (скільки предметів обрано – стільки й рахунків). Тут невеличкий момент: наш Івано-Франківський центр такої умови не ставить, але подекуди на інших (ми розглянули реєстрацію абсолютно на усіх) можна зустріти таке, що сплатити рахунки потрібно не у семи, а у п’ятиденний термін, крім того – не пізніше 16-го грудня. Тому, мабуть, краще з оплатою не затягувати.
КВИТАНЦІЇ ПРО СПЛАТУ ОБОВ’ЯЗКОВО БРАТИ В УСТАНОВАХ БАНКІВ І В ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ ГУБИТИ: без квитанції про сплату до тестування не допустять.

4. Після оплати (мабуть, за кілька днів) зайти до своєї сторінки на інформаційному сервері використовуючи отримані логін і пароль (вони містяться на тому інформаційному листі, що з пункта 2, і який губити в жодному разі не можна) – і подивитися стан проплати, тобто чи зараховано проплачені Вами кошти.

5. Тут же на своїй сторінці (це не обов’язково, але чому ні?) роздрукувати заявки на участь у двох акціях: “Ноутбук – собі і рідній школі” та “Ноутбук – собі і другові” і відправити їх на вказані адреси.

6. ПІСЛЯ 20 січня 2010 року зайти до своєї сторінки на інформаційному сервері і роздрукувати ЗАПРОШЕННЯ (реєстраційну картку) на пробне тестування: без нього до тестування просто не допустять.

7. У день пробного тестування (13 та/або 20 березня залежно від обраних предметів) прийти за вказаною у Запрошенні (роздрукованому у пункті 6) адресою, мати з собою:
1) оце Запрошення;
2) квитанцію з установи банку про сплату
УВАГА! Якщо Ви маєте, наприклад, чотири квитанції про сплату за різні предмети – то кожен з них є унікальним, і лише той, що стосується конкретного предмета дає можливість взяти участь у пробному тестуванні з нього! Кожен предмет має свій окремий КОД ПЛАТЕЖУ, тому Ваші квитанції не є взаємозамінними. Аналогічно – якщо працівник банку у призначенні платежу не вкаже код, то ця квитанція також буде недійсною.
3) Паспорт або Свідоцтво про народження.
УВАГА! Якщо у реєстраційній формі Ви вказали Свідоцтво про народження, а потім, наприклад, отримали паспорт – то усе одно потрібно принести з собою Свідоцтво про народження!
Тобто потрібно принести саме той документ, серію і номер якого Ви зазначали у реєстраційній формі.

8. ЯКЩО Ви не змогли прийти на пробне тестування, то у триденний термін необхідно завітати до пункта тестування (із тими ж документами, що й у пункті 7) і забрати завдання з відповідями – потім буде змога порозв’язувати їх удома.
КРІМ ТОГО! Якщо Ви бажаєте, наприклад, спробувати свої сили з предметів, пробне тестування з яких проводиться одночасно – аналогічно: вказуйте у реєстраційній формі УСІ дисципліни, що Вас цікавлять; потім у день пробного тестування буде змога спробувати свої сили в якомусь одному предметі, а з інших (що проводяться у той же час) просто забрати завдання з відповідями. Ви від цього нічого не програєте, тому що і атмосферу тестування прекрасно відчуєте, і матимете запитання з відповідями й з інших предметів (до цього ще повернемося кілька разів).

Усе просто. Але про саму процедуру реєстрації таки варто докладніше.

Параграф другий. Покрокова (із зображеннями) реєстрація учасника пробного тестування.

Перш за все, застерігаємо Вас від вивчиння різного роду документів, нормативних актів тощо перед процесом реєстрації, адже з усім цим Ви прекрасно можете ознайомитися і в процесі реєстрації.
Далі – зображення, які того потребують (тобто явно вимагають перегляду в більшому розмірі), є клікабельними.


________________________________________
Отже, зайшли на сторінку реєстрації. Тиснемо на обведене червоним гіперпосилання, бачимо наступне


А ось і обіцяні документи, нормативні акти. Таких буде ще декілька. Кожен (якщо є бажання і потреба) вивчаємо, ставимо галочку на “Текст мною прочитаний” і тиснемо на “Я погоджуюсь та бажаю продовжити реєстрацію”.
І так ще кілька разів доки не дійдемо до безпосередньо реєстраційної форми:


Як бачимо, усе просто. АЛЕ не слід забувати, що процес є дуже і дуже відповідальним, заповнювати форму необхідно вкрай ретельно.
Наприклад, якщо Свідоцтво про народження написане російською – то самостійно перекладати на українську не слід (трапляються випадки, коли у декого пише, наприклад, Георгієвич, а в іншого – георгійович) – можете не вгадати із написанням. Звісно ж, потрібно ретельно перевіряти і банальні очепятки.
Номери телефонів та електронна адреса – не є обов’язковими полями.

А ось вибір предметів – розглянемо окремо:


Ось тут виявилося найбільше непорозуміння, адже згідно з реєстраційною формою перша зміна починається о 9:30, а друга – о 9:45.
Яка ж це тоді перша і друга зміни, коли тут лише одна перша по великому рахунку? Звернувшись до сайтів УСІХ ІНШИХ реґіональних центрів виявили, що таке бачення лише у Івано-Франківського, нашого центру. В усіх інших або пише, що друга зміна починається о 14:30, або просто зазначено “перша” і “друга” зміна, час не вказано (усі скріншоти будуть у іншому параграфі нижче).

Ми задали відповідне запитання у формі зворотнього зв’язку на сайті Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти, де вказували на явну помилку. І ось що отримали у відповідь від Тетяни Зуб’як [t.zubyak@test.if.ua]:
Доброго дня!
Відповідаємо на ваше запитання.
Час тестування для І-ї і ІІ-ї зміни не є помилкою.
Пробне тестування – це технологічна і психологічна адаптація до процедури ЗНО. Не має потреби відбувати її кілька разів. Ви можете оплатити кілька тестувань. Присутнім будете на одному чи на двох (13 і 20 березня). А з інших маєте право у триденний термін забрати тестовий зошит та ключі з відповідями і розв’
язати завдання вдома.
З найкращими побажаннями, ІФРЦОЯО.

Ось так. Наші бажаючі пройти пробне тестування сплачують таку саму суму (62 гривні) за КОЖЕН предмет, як і в інших реґіонах, але отримують послуги в меншому обсязі!
Так, випускник, наприклад, у Дніпропетровській області може 13 березня пройти два пробні тестування (одне о 9:30 і друге о 14:30), і плюс ще взяти завдання з інших предметів, які також припали на цей день; і так само – 20 березня. Разом – пройти ЧОТИРИ пробні тестування, а отримати завдання з відповідями хоч і з усіх предметів (по 62 грн за кожен).
В той час як випускник на Буковині може за ті ж гроші пройти ЛИШЕ ДВА пробні тестування (одне – 13 березня, інше – 20), і все. Завдання ж – так, може отримати з усіх дисциплін.

Сподіваємось, конкретно на місцях усе ж буде організовано СПРАВЖНІ дві зміни проведення пробного тестування (це вже, мабуть, потрібно уточнювати окремо).

Тиснемо “Відправити на сервер”, бачимо таке


Маємо можливість перевірити правильність усіх даних. Якщо десь помилка – то тиснемо на “Ввести дані заново”, якщо ж усе гаразд – “Я підтверджую правильність інформації та хочу отримати квитанцію про оплату”.

Отримуємо вкрай важливу сторінку


Отут (УВАГА!) якраз і рекомендуємо і (справа уверху) “Завантажити в ПДФ”, і “Надрукувати” (при чому краще у двох екземплярах).
Це – основний листок, який втратити в жодному разі не можна, дивимось докладніше окремі частини сторінки:


Бачимо – і вимогу оплатити протягом СЕМИ днів, і ПЕРСОНАЛЬНИЙ КОД (ЛОГІН) ТА ПАРОЛЬ, які необхідні будуть для того, щоби увійти до свого облікового запису (ДО РЕЧІ, вільно можете використовувати ці логін та пароль і зайти на сторінку подивитися на власні очі як вона виглядає).

А ось і рахунок до оплати (чи квитанція до оплати):


ДУЖЕ важливо – ось цей КОД ПРИЗНАЧЕННЯ ПЛАТЕЖУ. Тут – код, що закінчується на 701 – це українська мова і література, усі наступні предмети мають останні цифри 702, 703, 704, 705 і т.д.
Тобто, як уже зазначалося у попередньому параграфі, квитанції про сплату не є взаємозамінними. Не можна квитанцію про сплату одного предмета принести на пробне тестування з іншого: не допустять до тестування.
Як бачимо – кожен предмет коштує 62 гривні. І безпосередньо пробне тестування з цього предмету, і якщо просто прийти і взяти завдання із відповідями.
ТАКОЖ ПРОХАННЯ ЗАУВАЖИТИ: тут усе просто, але практика показує, що у декого із цим виникають проблеми (були прецеденти…): 10,33 – це У ТОМУ ЧИСЛІ ПДВ, і питання про “а чи потрібно додавати цю суму до 62?” може мати лише одну відповідь: НІ, нічого додавати не потрібно, загальна сума платежу – 62 гривні.
В жодному разі не забуваємо наголошувати у касі установи банку важливість вказання коду призначення платежу, а також не забуваємо брати з установи банків квитанції про сплату. І, звісно ж, ті квитанції зберігаємо, не губимо.

Ну ось. Саму реєстрацію завершено. АЛЕ розглянемо ще покроково як потім зайти до свого облікового запису, як подати заявки до участі в акціях.

Отже, заходимо за тією ж адресою:


Цього разу вводимо свої дані з роздрукованого (чи збереженого у ПДФ-і) інформаційного листка, тиснемо “Отримати інформацію”:


Тут у нас і стан проплати, і можливість взяти участь у акціях, і той самий інформаційний лист з квитанціями також наведено.
Дивимося докладніше цю ж сторінку:

(клікабельно)
Як бачимо – маємо таблицю зі списком обраних предметів, чи активована заявка (тобто чи надійшли кошти), пункт тестування (буде доступний після 20 січня) і можливість роздрукувати Запрошення (також після 20 січня).
Також – загальна сума.

А уверху – дві кнопки, Перейти до заявки на акцію “Ноутбук собі – і своїй школі“, Перейти до заявки на акцію “Ноутбук собі – і своєму другові“.
Тиснемо першу кнопку:


На цій сторінці справа уверху (тут на зображенні немає) – кнопка “Надрукувати”, що і радимо зробити: надрукувати, заповнити заявку і надіслати за вказаною адресою.

Аналогічно – наступна Акція:

Усе готово. Залишається оплатити рахунки, потім перевірити на своїй сторінці стан зарахування коштів, і – чекати на 20 січня, коли можна буде роздрукувати Запрошення.

Параграф третій. Порівняння нашого пробного тестування з іншими реґіонами

Так, відмінності дійсно є: і веб-інтерфейсь реєстрації дуже різний, і реєстраційні дані трошки варіюють, і, звісно ж, уже згадані “перша” і “друга” зміни, які усюди, окрім нас, дійсно різні дві зміни; а не з різницею у 15 хвилин.

Отже, дивимося скріншоти і у процесі розглядаємо реґіональні особливості:


Вінницький РЦОЯО (реґіональний центр оцінювання якості освіти, далі – РЦОЯО).
Тут, як бачимо, зі змінами усе гаразд і усе чітко описано. Разом з тим – тут предмети обираються не у процесі заповнення реєстраційної картки, а уже ПОТІМ на своїй сторінці.
Тобто тут потрібно зареєструватися, потім увійти під своїм реєстраційним кодом та паролем – і аж тоді обирати предмети та сформувати рахунки до оплати (квитанції до оплати). Це, звісно ж, не дуже зручно.
Також цікавий параметр: деякі регіональні центри у формі реєстрації дозволяють обирати місце проходження для кожного предмета окремо; тут такої можливості немає.
Можливо, та опція й зайва – але хтозна, може, хтось 13 і 20 березня перебуватиме в різних географічно містах?

Дніпропетровський РЦОЯО.
Усе чітко і просто: час прописано, реєстрація проста.


Донецький РЦОЯО.
Як бачимо, час змін не прописано. Але – чітке розмежування Першої та Другої змін.

Київський РЦОЯО.
Як бачимо – УСЕ АБСОЛЮТНО ІДЕНТИЧНЕ нашому Івано-Франківському.
Лиш, на відміну від нашого, тут також друга зміна починається о 14:30.
Технічно – усе аналогічне.
Як і у нас – кожен окремий предмет можна проходити В ІНШОМУ географічно місці.


Сімферопольський РЦОЯО.
Технічно реалізований найгірше: мало того, що потрібно спочатку зареєструватися, потім залогінитися, і вже тоді обирати предмети – так ще й предмети одночасно усі обрати не можна на одній сторінці: потрібно клікати на предмет, там вказувати його параметри, і потім роздруковувати рахунок до оплати за нього. І так – за КОЖЕН окремо.
Вкрай незручно.
Але разом з тим – прописані сесії тестування, і вони також адекватні: 9:30 та 14:30.


_________________________________________
Львівський РЦОЯО.
Також прописані лише зміни – перша і друга. Але, очевидно, що вони не будуть відбуватися ОДНОЧАСНО.
Майже як і всюди – місце проходження обирається одне для усіх предметів.


Одеський РЦОЯО
.
Як бачимо – і вибір місця проведення для кожного предмета, і конкретні години першої та другої змін.


Харківський РЦОЯО.
Перша і другі зміни, без вказання часу.
Але що вирізняє з-поміж усіх інших – так це забезпечення ЛИШЕ РОСІЙСЬКИМ словнико (у той час як усі інші пропонують повний набір: РОСІЙСЬКА, УГОРСЬКА, МОЛДОВСЬКА, КРИМСЬКОТАТАРСЬКА, ПОЛЬСЬКА, РУМУНСЬКА мови (цікаво, а чим відрізняються МОЛДОВСЬКА від РУМУНСЬКОЇ?..).
Тобто – на території Харківської, Чернігівської та Сумської областей ніхто не матиме змогу отримати жодного словника, окрім україно-російського.

Невеличкий підсумок Параграфа третього.
Дивно, але форма реєстрації та взагалі технічне забезпечення не є уніфікованим (лише Київський та Івано-Франківський РЦОЯО у технічному плані абсолютно однакові).
Так – хтось може вимагати і дату видачі паспорта, і “ким виданий”, і повну поштову домашню адресу;
хтось у процесі реєстрації (таких більшість, і це правильно) дає можливість обрати предмети і разом з інформаційним листком виводить на друк і квитанції (рахунки ) до оплати – а у когось вже потім потрібно залогінюватися і обирати предмети; мало того – у декого, як бачимо, ще й кожен предмет потрібно обирати окремо, і роздруковувати рахунок також окремо.
Ще – цікавий факт: дехто сам присвоює персональні коди (логіни) та паролі до персональних сторінок, а дехто пропонує самостійно обрати собі логін і пароль. На нашу думку – краще усе ж коли це відбувається в автоматизованому режимі.
Також – як бачимо, у всіх повний набір словників, а у Харківського РЦОЯО лише україно-російський.
Цікава опціяобрання місця проведення для кожного предмета окремо. На нашу думку – це корисна опція, і має сенс: дійсно, комусь, може, 13 березня зручніше проходити пробне тестування в одному місті, а 20 березня, можливо, уже в якомусь іншому. Але така можливість є далеко не у всіх.

І, звісно ж, ПЕРША І ДРУГА зміни – тут ми дійсно унікальні: усюди або чітко вказано, що перша зміна розпочинається о 9:30, а друга – о 14:30, або ж просто зазначено які предмети у яку зміну проводяться.
У нашому ж Івано-Франківському РЦОЯО нововведення: перша зміна розпочинається о 9:30, а друга – о 9:45.
Вище ми вже публікували їхню відповідь – що, мовляв, спробувати свої сили та відчути атмосферу вдосталь можна і на одному предметі, а з інших можна ж просто узяти завдання з відповідями (за ті ж 62 гривні, звісно ж). Так, це має сенс, і цього не можна не визнавати – але з іншого боку, інші реґіони все ж за ті самі гроші надають бажаючим спробувати свої сили більше можливостей.
Щиро сподіваємося, що у нас у Чернівецькій області на місцях усе ж буде організовано ДІЙСНО ДВІ ЗМІНИ, а не “дві” з різницею у 15 хвилин.

Параграф четвертий. Корисні поради

Порада перша:
обов’язково зробити копії (як електронну, так і паперову – особливо це стосується учителів інформатики, які централізовано будуть реєструвати учнів своєї школи: обов’язково зберігайте копію кожного виданого учневі листка, перестрахуйте учня!) інформаційного листка з персональним кодом (логіном) та паролем.

Порада друга:
у школах краще таки централізовано організувати реєстрацію учнів. Призначити відповідальну особу – яка усіх і зареєструє.

Порада третя:
Ви можете безпосередньо пройти пробне тестування лише з 4 предметів (у нас, можливо, лише з ДВОХ, але будемо сподіватися на здоровий ґлузд), АЛЕ якщо Вас цікавлять ще якісь предмети – чому б не зареєструватися і на них і потім просто не забрати запитання з правильними відповідями?
Яка Вам різниця – атмосферу проходження тестування Ви і так побачите на інших предметах, а ці можна з таким самим успіхом порозв’язувати і вдома – різниці жодної!

Порада Четверта (як можна земономити):
в принципі, можна обмінюватися придбаними матеріалами (тими, які аудиторно не проходилися, а з яких було просто взято завдання з відповідями). Або й заздалегідь скинутися – тобто хтось “купує” математику, хтось історію, хтось біологію. Так, незручно з тієї точки зору, що завдання, мабуть, будуть уже з позначеними попереднім власником відповідями – хоча, про це також можна домовитися, і не “портити” отримані бланки.
Таким чином можна аудиторно пройти пробне тестування з одного-двох предметів, іще придбати один якись так щоб просто забрати завдання. А потім тим одним придбаним мінятися із колегами: якщо таких колег буде ТРОЄ, то вийде, що ви за ціною одного завдання мали змогу розв’язати аж чотири – своє завдання і ще трьох колег.

__________________________________________
__________________________________________

Загальні враження від організації процесу поки що виключно позитивні.
Бажаємо усім натхнення та успіхів у навчанні!

Костинян Микола [bukovynaonline@ukr.net] спеціально для Буковина online


Tags: ,