Озеро забуте Богом і людьми

Уже не перший день надворі спека і ми всі тягнемося до води. Щоправда, окрім двох річок в області, зовсім мало місць, де можна позасмагати та скупатися у чистій воді. Одним із найчистіших вважають озеро у селі Чорнівка, яке розташовано за десяток кілометрів від нашого міста. Про озера написано чимало легенд, ось одна з них:
У багатьох давніх культурах існувало уявлення про те, що озера – це священні місця, де живуть боги. Озеро є жіночим первнем. З його підземних палаців у наш світ виходять феї та німфи. Занурення в озеро означало, з одного боку, смерть і руйнування, а з другого – відродження й відновлення. Озеро було символом очищення і зцілення, а також загальним джерелом життя. Так, у міфології догонів бог Номмо спускається з небес у ковчегу з предками людей, тваринами, рослинами, мінералами, а сам приймає початкову форму й ховається в озері.

Поверхня озера, його гладь має значення дзеркала та довершує спокій, споглядання і роздуми, а в негативному аспекті – безплідні фантазії, втечу у світ ілюзій. Вода спокійного озера – це можливість споглядання як свого відображення, так і духів озера. До того ж, це очі землі, крізь які жителі підземного світу можуть споглядати наш світ. Озеро символізує ідею “рівнів” – вода часто асоціюється з чимось між глибоким і поверхневим, зовнішнім та внутрішнім.

Саме так можна сказати про забуте Богом і людьми озеро біля села Чорнівка. Пригадую у вісімдесятих роках люди сюди добирались пішком навіть з Чернівців, щоб скупатись у спекотною літню пору. Пізніше тут з’явились будиночки для відпочинку, які можна було орендувати. Тут відкрили базу відпочинку з катамаранами та човниками. Тут можна було не лише приємно відпочити, але й гарно перекусити у буфеті. Щоправда, спиртне було суворо заборонено. А для грибівників тут був справжній рай.

Це якесь особливе озеро зі своїм казковим островом та природнім басейном для дітей. Воно й сьогодні тихе, красиве, чисте… Але довкола озера природна катастрофа. Воно засмічене сміттям так, що неможливо навіть пройти. Де колись була база відпочинку з будиночками, нічого не залишилось. Тільки добра згадка про затишний і гарний відпочинок. На жаль, молодість не повернеться і, на мою думку, охайність та слава цього озера вже десь дуже далеко.

Степан Карачко, краєзнавець [chernovstepan@mail.ru]
Літературний редактор – Юля Вінт [okoalka@ukr.net]


Tags: , ,