Яка доля кінотеатру Миколайчука?

12-го жовтня у Народному домі відбулася третя прес-конференція, організована профспілкою кінотеатру ім. Івана Миколайчука та обласною організацією ВО “Свобода”, у зв’язку з винесенням на обговорення сесійної ради, яка відбудеться 14 жовтня, питання про ліквідацію кінотеатру. У конференції взяли участь голова профспілки кінотеатру Марина Іконнікова, кіномеханіки Валерій Сосновцев, Алла Орендарчук, голова Чернівецької обласної організації ВО “Свобода” Віталій Мельничук, журналіст ВО “Свобода” Олена Калмикова, голова міського управління культури Григорій Волинець, головний редактор газети “Час” Петро Кобевко, головний редактор Інтернет-газети Сергій Зарайський та інші.

Олена Калмикова:
«Голові Чернівецької міської ради
Миколі Федоруку
Депутатам Чернівецької міської ради
Профспілкового комітету кінотеатру
ім. Івана Миколайчука
Марини Іконнікової,
Алли Орендарчук,
Голови Чернівецької обласної
організації ВО «Свобода»
Віталія Мельничука

Звернення

Ми, колектив кінотеатру ім. Івана Миколайчука, профком, разом з Чернівецькою обласною організацією ВО «Свобода» звертаємося до вас з вимогою зупинити роботу ліквідаційної комісії цього закладу. Кінотеатр знаходиться в аварійному, але не в безнадійному стані. Обласне та міське управління культури неодноразово заявляли про збереження кінотеатру як центру українського кіно. Насправді відбувається протилежне. Протягом поточного року директор Павло Бєлашов своїми деструктивними діями довів кінотеатр до занепаду. Внаслідок чого колектив підприємства лишається без роботи, а великий густонаселений район міста позбувається єдиного культурного центру.
Ім’я Івана Миколайчука та його кінематографічна спадщина є окрасою української культури, національним надбанням. Всі цивілізовані держави зберігають пам’ять про своїх видатних діячів, щедро фінансують заклади, що носять їхнє ім’я. Пишаються ними, саме до них привертають увагу туристів.
Чому чернівецька влада, нехтуючи думкою громади, вперто знищує заклади культури, натомість множить генделики та розважальні установи? Невже Іван Миколайчук, який неодноразово бував у цьому кінотеатрі, не заслуговує на пам’ять та пошану в рідному краї? У чому тоді полягає патріотизм, як не у вихованні молоді на власній культурі, яскравим представником якої є Миколайчук? Невже ви, міські депутати, люди, які обрані для захисту прав громади, згідні з тотальним нищенням власної культурної спадщини?
Як тоді кваліфікувати дії влади, а саме: міського голови Миколи Федорука, завідуючого обласним управлінням культури Івана Петрусяка, завідуючого міським управлінням культури Григорія Волинця, які привселюдно обіцяли зберегти кінотеатр як установу, яка пропагуватиме українське кіномистецтво?
Просимо вас не допустити закриття кінотеатру ім. Івана Миколайчука!»

М. Іконнікова: «Півроку ми виборюємо свої права, ходимо, можна сказати, по замкненому колу. У теперішніх нестабільних умовах кризи ми вимагаємо лише одне: не закривати кінотеатр, не скорочувати робочі місця, години і не звільняти досвідчених працівників. У нас є люди передпенсійного віку, інваліди різних груп, люди з дітьми. Нас залишилося 9 працівників. Друге, що ми вимагаємо, виплатити заробітну плату, борг за яку складає вже півроку, надати довідки із заборгованості, бо ми навіть не знаємо, яку суму нам заборгували. Люди не можуть взяти довідки по заборгованості для оформлення субсидій, оскільки бухгалтер звільнилася. Намагаємося отримати довідки через адвоката, зробили адвокатський запит на управління культури, на директора кінотеатру. Досі жодної відповіді наш адвокат не отримав. Крім того, ми виступаємо за збереження єдиного типового кінотеатру в місті, яким є кінотеатр ім. І. Миколайчука. Куди подівся кінотеатр ім. Горького? Там уже магазин second hand-у. На місці кінотеатру ім. Федьковича «Шведбанк» та ін. Де «Новини дня», «Малятко»? Всіх цих кінотеатрів вже не існує. Ми пропонуємо створити музей Івана Миколайчука, у нас є для нього все необхідне. Марія Миколайчук, вдова Івана Миколайчука, погодилася допомогти нам у цьому. Я як методист з багаторічним стажем, маю розробки по роботі з дітьми, підлітками та іншими верствами населення. Ми неодноразово зверталися до міської влади із цими зверненнями. Намагалися зберегти кінотеатр у комунальній власності, якщо немає грошей, готові працювати з інвестором, знайшли інвестора, але дії керівництва були спрямовані на інше – звільнити невгамовних працівників. Особисто мене намагалися звільнити через обком працівників культури, про що складено акт, але не вдалося. Ми витратили купу часу та зусиль, намагаючись відстояти кінотеатр. Тим часом його довели до банкрутства. Ще рік тому у кінотеатру був борг лише по зарплатні за місяць. Сьогодні він вже складає більше 120 тис. грн.»
А. Орендарчук: «Зауважу на тому, що у числі протизаконних рішень, які прийняло керівництво кінотеатру є звільнення з посади сторожа, натомість провели сигналізацію, яка не є протипожежною. Коли касири ввечері йдуть з кінотеатру, лишається один кіномеханік, який ніяк не захищений. Місяць тому у кінотеатрі вночі сталася пожежа. Про це у нас є акти. Рекламні щити нашого кінотеатру, яких було 8, знищені, художника та кур’єра звільнено. Як висновок, без реклами, які можуть бути люди в кінотеатрі?»
О. Калмикова: «Це власне і підтверджує, що насправді ніхто не збирався розвивати кінотеатр».
В. Сосновцев: «Ставлення нинішньої влади до нашої культури не влазить ні у які рамки. Я був шокований, коли почув, що на сесії буде розглядатися питання про ліквідацію к-ру ім. І. Миколайчука. Влада щодня декларує любов до нашої культури, одночасно системно закриваючи заклад за закладом з тих, що вже існують, нічого не будуючи навзамін. У цей кінотеатр, відколи він існує, вкладені дуже великі гроші: на проект, на будівництво, на обладнання. Один тільки сучасний відеостереокомплекс обійшовся міськвиконкому у 250 тис. грн.! А це народні гроші. Ще одне диво: такий штатний розклад робітників кінотеатру, за рік роботи чинного директора, бачив уперше. Тут, як у Гоголя, присутні «мертві душі»: кур’єр, якого не існує, слюсар-сантехнік, який давно відсутній, електрик, якого бачили двічі за рік. Працює 8 чоловік, а у штатному розкладі нас, виявляється, 13. Як таке можливо? Це в час, коли нам говорилося, що треба скорочувати штати, немає чим нараховувати зарплату».
Г. Волинець: «Мені дуже не сподобалася атмосфера, в якій проходить ця прес-конференція. 16 вересня кінотеатр відключено за приписом Чернівецького обленерго. Виникла ситуація вимушеного простою. Однозначно, що у цих умовах і з цими боргами, у яких знаходиться комунальне підприємство, воно працювати не може. Дійсно, існує проект рішення міськради про ліквідацію кінотеатру ім. І. Миколайчука, згідно якого буде проведено реконструкцію будівлі без зміни його функціонального призначення».
О. Калмикова: «Навіщо тоді ліквідовувати кінотеатр?»
П. Кобевко: «Що означає поняття «ліквідація»?»
Г. Волинець: «Повністю припиняється робота підприємства, натомість розглядається питання про створення кіномистецького центра ім. І. Миколайчука. Вже готове розпорядження голови облдержадміністрації п. Папієва про відзначення в області 70-річчя І. Миколайчука. Я думаю, що буде прийнято рішення і на рівні держави про відзначення ювілею».
П. Кобевко до М. Іконнікової: «А що ви як профспілка пропонуєте?»
М. Іконнікова: «Ми не розуміємо, чому ліквідація? Чому не реорганізація? Адже це спрощує процедуру збереження і кінотеатру, і колективу. Ми пропонуємо реорганізацію. Саме з цією пропозицією ми звернемося до міських депутатів.
П. Кобевко: «Я, як депутат міськради, беруся поставити це питання на сесії. У мене питання до Г. Волинця: чи будуть прийняті на роботу до нового кінотеатру колишні працівники? Чи будуть у них пільги перед іншими?»
Г. Волинець: «Які пільги? Закон не передбачає ніяких пільг».
П. Кобевко: «Де ж ви будете набирати працівників для новоствореного кінотеатру?»
Г. Волинець: «Це складне питання, бо існує дефіцит кваліфікованих працівників у кінопрокаті».
П. Кобевко: «Скажіть, робітники кінотеатру Миколайчука є кваліфікованими?»
Г. Волинець: «Я не знаю…»
О. Калмикова: «Як ви не знаєте, чи є кваліфікованими працівники, які вам підпорядковані?»
Г. Волинець: «За це відповідає директор їхньої установи».
P.S.: 14 жовтня на сесії міськради міські депутати вирішуватимуть долю багатостраждального кінотеатру ім. Миколайчука та колективу його працівників.

* * *
(c)
Прес-служба Чернівецької обласної організації ВО «Свобода»


Tags: ,