MERIDIAN CZERNOWITZ, день третій (заключний)


Третій, заключний день фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ 2010; цікавий і на завершення галасливий.


Презентація книги Барбари Відеманн “Пауль Целан і Ґустав Хомед “Мені потрібні Твої листи” у Червоній Залі університету; Барбар Відеманн, Петро Рихло.
Пані Відеманн та пан Рихло (німецькою та українською) коротко повідали історію створення цієї книги, а також – про дружбу Целана з Хомедом; найзворушливіше – було зачитано кілька самих листів, у тому числі й два останні.
Надзвичайно глибоко листування відображає оті геополітичні м’ясорубки, в результаті яких дружина Ґустава не виносить нічого німецького й німецькомовного (на її очах було замордовано її батьків нацистами), а сам він знаючи 7 різних мов працює в бухгалтерії відділу охорони здоров’я.
На листа, що закінчувався словами “чекаю на твою відповідь якомога швидше” Пауль Целан уже не відповів…


Відкритий мікрофон на літньому майданчику пабу-ресторану “Квінто”. Олег Коцарєв – виступив першим.
Відкритий мікрофон був дійсно відкритим: абсолютно усі бажаючі мали змогу виступити – чимало з них просто проходили повз і приймали таке рішення спонтанно, а один добродій свої поезії не читав – а співав.
Таким чином, будь-який перехожий мав змогу представити свої поезії разом з Андруховичем, який також зачитав кілька своїх віршів.
Такого у Чернівцях ще не було.
Тут же, поряд, можна було придбати з виїзного прилавку “Букініста” книги практично усіх присутніх поетів – і одразу ж отримати автограф.


Деякі перехожі зупинялися подивитися, працівники сусідніх крамниць виходили на сходи послухати що ж там відбувається; дехто, як уже знаємо, долучався до вільного мікрофона.
Були, звісно, й такі, що підкреслено-демонстративно голосно запитували зупинившись біля когось “а чо ета тут такоє?”; або “нє, я не маґу етава больше слушать”.


На самій терасі розташувалися переважно гості фестивалю


Дмитро Лазуткін


Малкович молодший, також долучився


Юрій Андрухович


Виступ авторів у Художньому музеї. Бріггітте Олешинські, Наталка Білоцерківець, Хендрік Джексон. Українські переклади – Петро Рихло.
На фото – Бріггітте Олешинські, слухає свої вірші українською у виконанні Петра Рихла


Дует скрипалів додавав вишуканості й шарму; Павло Чоботов та Людмила Шапко.


Хендрік Джексон, Наталка Білоцерківець, Петро Рихло, Бріггітте Олешинські.


Виступ авторів у Комплексі “Цецино”
Мілена Фіндайс, Петро Рихло (як завжди, український переклад).
Ведучі – Марк Белорусець, Петро Рихло


Герхард Фалькнер, Петро Рихло


Інгеборг Кайзер


Сергій Жадан, Олександр Бойченко (ведучий цієї частини вечора)


Усе ж цього вечора прозвучало багато такого, що під іконою не мало би звучати.


Олександр Бойченко стверджує (можливо, жартома), що Ігор Померанцев залишився незадоволеним його роботою минулого вечора; тож тут просто об’явив Сергія Жадана – і отримав очікувані овації.
Після Жадана запросив виступити Андруховича, а потім знову Жадана і так далі; наприкінці – ще й Ігора Померанцева, який, правда, не став долучатися до шоу читанням віршів, а просто розповів трошки з контексту Чернівців та поезії.
Потім цей же Бойченко запросив також і Святослава Померанцева – людину, “без якої нічого цього не відбулося б”; і який, як стверджує Олександр Бойченко, сказав (дослівно) “Я хуею! Они все повелись и приехали”.


Живописний явно “весільний” павільйон” легко вмістив усіх бажаючих


Андрухович взявся розповісти “Дівчата були не надто гарні й маленькі…”


А Жадан відповів текстом про дибіла, якого не візьмуть до армії, але мати якого настійливо рекомендує таки піти до воєнкомату.


Тут також (як і на УСІХ заходах Фестивалю) можна було придбати книги від “Букініста”, і одразу ж отримати автографа від Автора.

Таким був третій, заключний, день Фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ 2010.
І тут це “2010” не просто так, а як позначення його щорічної періодичності.
Принаймні, робота над наступним MERIDIAN CZERNOWITZ “розпочинається уже завтра”, запевнив Святослав Померанцев.

Що ж, успіхів!
Далі ще буде, мабуть, невеличка підсумкова стаття про увесь Фестиваль.


Tags: , , , , , , ,