Meridian Czernowitz 2012, як це було

ІІІ Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ відбувся.
Яким він був? Здається, він був менш помітним для чернівчан аніж попередній. Можливо, це дійсно через те, що менше було масових заходів. Варто було відійти на 20 кроків від фестивальної події – і, здавалося, місто просто не підозрює, що зараз триває міжнародний поетичний фестиваль. Зате місто “підозрювало” про фест коли хотіло щось спаскудити – чи матюками перехожих, чи недоречною музикою з автівок абощо.

Третій фестиваль – такий собі ствердний, мовляв, Меридіан тут серйозно і надовго, тому що три – це не раз і не два. Разом з тим, він дає багато інформації для роздумів, підказує що і як потрібно робити надалі, а як варто не робити.
Мабуть, має бути більш яскравий початок і кінець. Ну й, мабуть, фестиваль “міської культури” варто завершувати все ж у місті, а не за містом. Можливо, його варто зробити більш камерним – щоб якось убезпечити від випадкових людей і настроїв. І застрахувати культурний фестиваль від малокультурної культурної столиці.
Можливо, варто змінити чергову галасливу виставу на якусь із більш тонкими емоціями. Можна назвати багато таких “можливо” – можливо, організатори розкажуть про це під час підсумкової прес-конференції (якщо така буде).

Книжкова виставка – важко сказати чи вона була повноцінною книжковою виставкою. Стенд Букініста та самого Меридіану користувались найбільшим попитом, можливо, варто було і обмежитись цими двома стендами.
Флаєри з вином і чай-кава від Чашки абсолютно виправдали себе. І Художній музей гарно сприймався.

Кам’янець-Подільський та Хотин – хтось там був?.. Скоріш за усе, Меридіан відмовиться від такої експансії: здається, ті події були абсолютно відірваними від основних, ніяк не пов’язаними із фестивалем.
Калинка – мабуть, теж варто відмовитися від такого колориту.

Meridian Czernowitz активно розростається різними проектами (не видавництво, стипендія для поетів) – тобто це уже не фестиваль раз на рік кілька днів. Це щось постійнодіюче, таке, що видає Андруховича і Забужко. Це однозначно явище із серйозними амбіціями та неабияким розмахом. Бренд проводить експансію на суміжні культурні території, і проводить успішно. Головне, щоб Меридіан не зупинявся і продовжував дивувати. Але при цьому – щоб за розмахом не забував про деталі. Бо деталі деколи псують враження.


Tags: ,