MERIDIAN CZERNOWITZ 2011. День першийГанс Рупрехт, Швейцарія; переклад українською – Оксана Матійчук

Ще до офіційного відкриття ІІ Міжнародного поетичного фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ, у Червоній залі Резиденції відбулася лекція “Презентація літератури” від Ганса Рупрехта (Швейцарія).
Лектор організовував музичні заходи, тепер організовує виключно літературні; приїхав прочитати лекцію на прохання Андруховича.
Надзвичайно цікаво було почути про те, що книгарні є активними і впливовими діячами на культурному ринку – у нас на Україні теж відбувається щось подібне, як на центральному (у першу чергу спадає на думку книгарня “Є”), так і на місцевому рівні (Букініст, Українська книга).
Улюблена форма презентації літератури пана Рупрехта – 3 автори, які читають свої твори (любить комбінувати різних за популярністю – більш популярні приваблюють публіку, менш відомі – мають усі шанси привернути до себе увагу, заявити про себе).
Тут важливо усе: час (щоб захід не припадав на час проведення іншого), унікальність (щоб не копіювати інших чи навіть самих себе), місце (місто, село), гостинність (особливо якщо невеликий населений пункт), фінансування (із яким складно).
Йшлося про таку цікаву форму як “Дім літератури” (запитання від Петра Рихла) – виявляється, вони можуть бути дуже успішними, а можуть бути й геть поганими. Такий Дім – це інституція з інфраструктурою, готовою для проведення літературних заходів.
Що цікаво – у Бремені функціонує віртуальний (онлайновий) Дім літератури.

Ганс Рупрехт привіз із собою цікаві проекти: “німецько-німецький” переклад – 12 авторів “перекладають” на свою власну індивідуальну мову той самий текст; а також 30 авторів – які пишуть слова до власноруч обраної сучасної музики.


Офіційне відкриття, Мармурова зала, Святослав Померанцев з сином.


Відкриття проходило у форматі представлення учасників з різних країн та їх поезій з перекладами на українську (і російську); досить інтенсивне насичене цікавими обличчями дійство.
Разом з тим – це радше було таке собі анонсування: усі країни повноцінно буде представлено у наступні фестивальні дні.


Офіційне відкриття дещо затягнулося, минулорічної атмосфери не було: тоді після нетривалої офіційної частини був час побути на терасі, смакувати вино і каву, вільно поспілкуватися; цього ж року відкриття було досить тривалим – після якого потрібно було досить оперативно пересуватися до наступної локації, дворику Ратуші.


Діана Клочко, Ігор Померанцев (сподіваємось, із не надто сильно травмованою рукою), Мілена Фіндайз, дворик Ратуші

Дворик ратуші – саме він став духом фестивалю в перший фестивальний день: затишно, вдосталь крісел і лавичок, м’яке світло (крізь облаштований тент), багато часу, цікаве товариство, вільна атмосфера…

Перший захід – презентація книг; надзвичайно приємно, що фестиваль активно зайнявся видавничою справою – і видає таких серйозних авторів!


На стінах, до речі, триває фотовиставка дитячого портретуЛюдей вмістилося досить багато; мабуть, усі бажаючі знайшли собі місце під тентом


Переважно – молодь


Діана Клочко, Ігор Померанцев (“Винарні”), Кітерина Бабкіна (“Гірчиця”), Андрій Любка, Богдана Матіяш (“Твої улюблені пси та інші звірі”), Ірина Вікирчак (“ZeitZug: Czernowitz-Prag-Wien” у співавторстві з Міленою Фіндайз), Клаудія Дате (перекладач), Мілена Фіндайз.

У “Винарнях”, виявляється, ілюстрування є окремим витвором мистецтва: ілюстрації, фото, графіка; різні стилі, сповнені символізму.
А Ігор Померанцев – “винно залежний” (на його думку, російська література переважно “горілчано залежна”), як завжди, красномовний і цікавий.

Діана Клочко (керівник видавничих проектів фесту): набридло працювати на бренди, які не мають сенсу; тому – лейбл MERIDIAN CZERNOWITZ. Потрійно радісно від того, що це саме вона, пані Діана – очевидно, видавничий напрямок фесту буде розвиватися, як результат – матимемо ще масу чудових видань під цим лейблом.


Юрій Андрухович, прямо тут підписав верстку книги “Лексикон інтимних міст” (правда, із зауваженнями), і розповів про магію чисел (111);
до речі, на ФБ створено спеціальну сторінку – там щотижня викладатимуться цитати з книги і потрібно буде вгадувати про яке йдеться місто; можна виграти книгу і запрошення на презентацію (11.11.2011);
до речі, з цієї сторінки:

Магія чисел невідступно супроводжує “Лексикон..”. 1.01.11 Юрій Андрухович написав останнє речення про останнє у списку місто, а сьогодні, за рівно 11 тижнів до офіційної презентації у Києві, він підписав верстку книги під час фестивалю Meridian Czernowitz.


Виставка кінетичних скульптур, Андре Пашалик, дворик Ратуші

Кінетичні скульптури – рухомі металеві конструкції, рушійною силою у цьому випадку виступає вітер. Навіть легкого дмухання достатньо щоб привести у дію такі, наприклад, своєрідні крила:


Святослав Померанцев, вступне слово до виставки кінетичних скульптур


Святослав Померанцев, Андре Пашалик (автор)


Насправді, ці скульптури значно більші в розмірах – по кілька метрів, а найбільша, виготовлена Андре, – 21 метр;
але тут, у Чернівцях, маємо змогу побачити ось такі невеличкі кінетичні скульптури.
Викликали неабияке зацікавлення, а разом із музичним супроводом – дуже навіть гармонійно доповнили атмосферу, дійсно гарну неповторну фестивальну поетичну атмосферу.

Після презентації книг і відкриття виставки кінетичних скульптур тут, у дворику Ратуші, фестивальний люд засидівся ще досить надовго; це, мабуть, найкращий критерій вдалої локації – коли після завершення подій люди не розходяться, спілкуються, просто сидять, розглядають цікаві речі; тут для цього було створено усі умови.
Безперечно, найвдаліша локація першого фестивального дня.


“Чашка”, виставка художньо-поетичних колажів “Секрети”, автор – Ірина Хомишин.

Дещо важко читати поезії – так, щоб не заважати відвідувачам кафе. Наскільки роботи цікаві – мабуть, варто піти і з’ясувати це для себе.


“Егоїст”, концерт-вистава “Гуманісти”, Лесь Подерв’янський та Олег Скрипка


Формат наступний: Лесь читав щось із свого (добре відомого публіці), Олег під боян (потім – гітару) виконував щось не менш відоме; чергування музики й читання – гарний формат.
Чи сприймається Лесь Подерв’янський на слух у таких дозах, чи не мало було музики від Олега Скрипки, чи не мало було місця у залі – можна сперечатися; але публіка була задоволена, Олег чудово виконував запальні пісні, а Лесь щедро сипав прозою життя.
Шкода лиш, не почали вчасно.


“Viva Gazone”

Тим часом у Літньому театрі – Сергій Жадан і “Собаки в Космосі”.
На розігріві була наша чернівецька команда “Viva Gazone”, потім вийшли на сцену Сергій Жадан і “Собаки в Космосі”, далі “Собаки в Космосі” виступали зі своєю програмою.

Літній театр було майже повністю заповнено, крім молоді прийшло також і багато учасників фестивалю.
Дивно, що “Гуманістів” заборонили у Літньому театрі, а жадана з “йобанимим українцями”, кокаїном, презервативами і “йобаною демократією” дозволили.


Жадан і “Собаки в Космосі”

Якби “Гуманісти” розпочалися вчасно” – встигли б також на відеопоезію, але, видно, не судилось.
Таким побачився нам перший фестивальний день.

Як спланувати другий фестивальний день – дивимося програму, буде цікаво:)

Обов’язково варто подивитися відео:
http://www.facebook.com/photo.php?v=2184942537893
http://www.facebook.com/photo.php?v=2185079981329
можна подивитися фото з відкриття (ще якісь лінки з першого дня – будь ласка у коменти, усі додамо сюди, до основної публікації):
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.195896263808996.48124.160540600677896


Tags: , ,