П’ять проблем Маланка-фесту

Маланка-фест Чернівці 2013
Відгримів третій Маланка-фест і вже можна сміливо підбивати якісь проміжні підсумки, виділяти проблеми – явні та потенційні, думати, куди розвиватися далі.

Проблема перша. Переберія і маланка – їх просто неможливо порівнювати між собою, це зовсім різні традиції, і це зовсім різні перформанси як такі. Цього року озвучили думку, що наступного вже буде дві різні конкурсні номінації – маланка і переберія. Це вже краще, але також породжує проблему, проблему другу.

Проблема друга. Якщо розділити конкурс на дві номінації (маланка і переберія), то виникає проблема з маланками. На відміну від переберії, яка кожного року може бути різною, і до якої може долучитися село навіть без жодних маланкових традицій, маланка – традиція традиційна, досить стала і незмінна.
Тобто наступного року в Красноїльську знову будуть крилаті ведмеді. Рік тому були такі самі, і два, і десять, і двадцять. І через десять років також будуть такі самі. Це ж стосується усіх традиційних маланок – на те вони й традиційні, що вони з року в рік однакові. Таким чином, можна заздалегідь скласти такий собі рейтинговий список традиційних маланок (а їх у нас не так багато до речі) – і щороку переможці будуть одні й ті ж, тому що маланка щороку така сама.
Якщо ж переможця наступного року запросять як почесного гостя (теж звучала така думка) – то через не так багато років не залишиться жодного конкурсного учасника. Тому що маланка – її за рік не придумаєш, і столітню традицію в селі не започаткуєш – якщо такої там ніколи не було.
За кількість переберій переживати не варто – але це також породжує проблему, проблему третю.

Проблема третя. Відносна нескладність участі у конкурсі переберій призведе до ще більшого засилля попси. Будь-яке село може за місяць-два підготувати “карнавальну шоу-програму” і виступити на фесті. Люди як – які образи перед очима, такі образи і наслідують в переберіях. Політики, тупі політичні мультфільми, старі радянські фільми, навіть реклама, словом – попса. Чи хочуть організатори отримати на виході відверто попсовий фестиваль?

Проблема четверта. Призовий фонд повністю залежить від одного спонсора. Якщо він візьме і втратить інтерес до Чернівців – чи виживе фестиваль? Це спонсорство досить сильно залежить від політичної ситуації та від приватних бізнесових інтересів однієї особи. Якщо зміниться співвідношення політичних сил в області? Чи в місті? Якщо громада обере не того міського голову, якого потрібно? Чи захоче потім хтось інший підтримати фестиваль, який стійко асоціюватиметься з конкретною особою?

Проблема п’ята. 15 січня, вівторок – робочий день. У робочий день люди поспішають на роботу – а громадський транспорт ходить зовсім по-іншому, на власній автівці проїхати складно. Крім того, комусь, може, теж хочеться на фест – але робочий день і потрібно працювати. У вихідний день, може, і з області багато хто приїхав би пофестивалити.


Tags: , ,