Хто перезахоронив вояків Першої світової у підвал костелу Серце Ісуса?

/Автор – Степан КАРАЧКО (chernovstepan@mail.ru), краєзнавець, м. Чернівці/

Історія людства знає безліч воєн. Але дві з них за масштабами руйнувань і людських втрат не мають рівних. Обидві вони відбулися у XX столітті і в них брали участь усі найбільші держави світу. Війни прийшли з Німеччини; основні бойові дії розгорталися у Європі.

Понад чотири роки – з 1 серпня 1914 по 11 листопада 1918 року – тривала Перша світова війна. У неї було втягнуто 38 держав з населенням понад 1 млрд. осіб. У кровопролитних битвах загинуло 10 млн. осіб, 20 млн. одержали поранення чи каліцтво.

20 серпня 1914р. росіяни розпочали бойові дії, на Буковині і 23 серпня 1914 р. відбувся бій біля с.Раранча після якого австрійські ополченці і жандарми відступили.

У червні 1916 р. розпочалися нові наступальні бої. У червні 1916 р. росіяни розпочали масований наступ у Галичині. 9 годин росіяни бомбардували австрійські позиції в районі с.Вікно та с.Добринівці. Австрійці не витримали натиску і залишили північ краю.

На початку серпня 1917 р. між Прутом і Дністром вздовж кордону з Росією стояла австрійська армія генерала Крітека. На південь від Прута і до румунського кордону – армія генерала Кьовеша. Той час залишився в нашій історії та пам’яті, а от з воїнами Першої світової у нас є ще і сьогодні ряд питань.

Тож повернемось до одного двічі неординарного поховання польських солдат, про яке мало кому відомо у нашому місті, – а саме воїнів Першої світової війни.

Коли у шістдесятих роках у нашому місті для органів КДБ навпроти їхньої будівлі розпочали роботи по засадженню майбутнього скверу для «психологічної розгрузки» – тоді перед місцевою владою та КДБ постало два питання.

Перше: куди діти будку, яка тут стояла ще до війни з відомим в місті чоботарем Мойшем?
Її ніби-то хтось підпалив і вона за ніч згоріла. Люди старшого покоління добре пам’ятають, що саме у цьому сквері був пам’ятний хрест де було поховано польські солдати.
Другим питанням стояло куди діти саме цей пам’ятний хрест.
І тут комусь в голову прийшла ідея перезахоронити останки вояків в підвал костелу Серце Ісуса (нині це державний архів чернівецької області). Саме так і було зроблено: вночі таємно викопано останки і перезахоронено саме у підвал, як кажуть, подальше від людського ока.

Тут є сьогодні багато питань і дуже мало відповідей. Чому вояків поховали саме в костелі? Чому не на кладовищі? Чи взагалі там є кістки вояків Першої світової? Чому саме польських солдат? А не австрійських?  Хто ці солдати, звідки вони родом, які у них прізвища? Хто поставив меморіальну дошку на місці заховання? Інформації про рішення міської ради просто немає.
Нам добре відомо, що саме на теренах буковинських земель в ті часи воював відомий добровільний корпус поляків другої бригади. Можливо, саме воїнів цього корпусу тут захоронено?

На початку дивяностих років була спроба перезахоронення цих вояків на цвинтарі по вулиці Зеленій активістами австрійського товариства “Чорний хрест”, яке займається реставрацією та відновленням могил австрійських вояків, котрі полягли на Буковині у роки Першої світової війни. Але така спроба була невдалою. Також цим питанням довго займалась громада поляків на Буковині – а саме ксьондз з римо-католицького костелу в Чернівцях; на жаль, справа не була доведена до кінця.

На мій погляд, цих солдат з почестями мають придати землі на кладовищі; і доступ до могили має бути вільним, а не в підвалі костелу до якого практично доступу нікому не має.

/Автор – Степан КАРАЧКО (chernovstepan@mail.ru), краєзнавець, м. Чернівці/


Tags: , ,