Разом проти гепатиту С!

22 листопада 2010 року за підтримки МБФ «Відродження» та ЧМБФ „Життя заради життя у Чернівцях відбувся перший круглий стіл з фокусом на проблему вірусного гепатиту С.
У заході взяло участь максимально широке коло учасників, які або вже займаються цими питаннями, або мають наміри активно включитися в роботу. Серед таких установ і організацій: Чернівецькі обласний та міський центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Чернівецький обласний центр соціально-психологічної допомоги, Чернівецький обласний центр матері й дитини, Чернівецький обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом, Чернівецька обласна санітарно-епідеміологічної служба, Чернівецький обласний центр практичної психології та соціальної роботи; представники низки неурядовий організацій – ЧМБФ «Життя заради життя», ЧМБФ «Нова сім’я», Товариства Червоного хреста України в Чернівецькій області, ЧГО «Кефа», ЧОГО «Люди Буковини». За результатами цієї зустрічі було вибрано три основні пріоритети, напрямки діяльності з подолання епідемії гепатиту С в Чернівецькій області і підготовлено Звернення, яке буде спрямована в ГУОЗ Чернівецької ОДА, а також інші державні структури.
Ці пріоритети:
• Адвокація на регіональному рівні виділення фінансування для протидії епідемії гепатиту С;
• Мобілізація та розвиток спроможностей спільнот, яких безпосередньо торкнулася епідемія гепатиту С чи які належать до груп ризику;
• Розширення доступу до лікування та профілактики.
Під час зустрічі висвітлено позитивний досвід окремих регіонів України, у яких вже виділяються кошти на програми гепатиту С, представлено різні підходи захисту найуразливіших груп населення та обговорювалось, яким чином можна провести тестування тих, хто ще не знає свій статус і забезпечити якісне лікування тим, у кого вже виявлене захворювання. Також було визнано необхідність включення компоненту щодо гепатиту С до наступної обласної програми „Здоров’я буковинців”.
Варто зазначити, що круглий стіл відбувся у стінах Обласної лікарні швидкої медичної допомоги та його вперше було присвячено питанням протидії вірусному гепатиту.
Таким чином, проблема гепатиту С починає отримувати належну увагу і відтак залучення та об’єднання зусиль усіх зацікавлених партнерів дасть змогу змінити ситуацію.
Питання, які були обговорені під час круглого столу:
Епідеміологія парентеральних вірусних гепатитів в Україні;
Організація спеціалізованої медичної допомоги хворим на вірусний гепатит в Чернівецькій області;
Основні бар’єри для надання послуг з профілактики, діагностики та лікування ВГС в Чернівецькій області;
Виклики забезпечення доступом до діагностики та лікування гепатиту С в Чернівецькій області;
Віддалені наслідки вірусного гепатиту С і їх профілактика;
Вірусний гепатит С – виклик реґіональній політиці в галузі охорони здоров’я;
Роль громадських організацій в актуалізації теми вірусного гепатиту та сприяння в створенні та реалізації обласної програми з профілактики та лікування гепатиту С в Чернівецькій області.
Буковина страждає від важкої епідемії гепатиту С. Про це 22 листопада на круглому столі, присвяченому вірусному гепатиту С, заявила професор О.С.Хухліна. Водночас, за її словами, сьогодні держава лише починає визнавати цю проблему, і готова разом із громадськими організаціями допомогти вирішити її.
Лікар Оксана Хухліна зазначила, що в Чернівецькій області існує мало інформації про гепатит С, тоді як група вірусних гепатитів, найбільш небезпечними з-поміж яких є В і С, швидко поширюється в нашій області і призводить до хронічного перебігу хвороби з несприятливими та, часто, летальними наслідками.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість носіїв, у яких виявлені маркери гепатиту С, – понад 180 мільйонів. Кількість людей, інфікованих вірусом гепатиту С, вже сьогодні в десятки разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих, а за прогнозами фахівців, до 2015-2020 років кількість хворих подвоїться.
Водночас більшість буковинських пацієнтів не знають про своє захворювання, про те, як захистити себе від цієї недуги, яку небезпеку становить гепатит С.
“Хронічний гепатит С багато років у людей протікає безсимптомно, за що отримав відому назву “ласкавий вбивця”. Більшість інфікованих, у яких було виявлено гепатит С, навіть не здогадувалися про свій статус (навіть у поінформованій Франції під час скринінгових обстежень таких виявилося 80%). Адже зазвичай мало хто відносить себе до груп ризику (чомусь у суспільстві вкоренилася думка, що гепатит – це «хвороба наркоманів»). Але “підхопити” вірус можна в тату-салоні, під час оформлення пірсингу, в манікюрному кабінеті, під час голковколювання чи лікування у стоматолога, внаслідок операції та інших медичних процедур, пов’язаних з ін’єкціями (все залежить від добросовісності обслуговуючого персоналу). Навіть якщо ви колись користувалися манікюрними ножицями подруги чи лезом друга – пройдіть тестування, якщо хочете переконатися у безпечності такого “обміну”, – радить керівник ЧМБФ „Життя заради життя” Тамара Ліпатова.

Довідка. Гепатит C
Гепатит C (hepatitis C) – це інфекційне захворювання печінки, викликане вірусом. Інфекція, зумовлена вірусом гепатиту C, може розвинутися у будь-якої людини і спостерігається частіше у молодих людей. Вірус гепатиту С передається через кров. Більшість випадків гепатиту С розвивається непомітно і переходить в хронічну форму з багаторічним перебігом без симптомів. Хронічний гепатит С добре піддається лікуванню новими препаратами. Ефективної вакцини для профілактики гепатиту С поки що не існує, проте зараження можна уникнути.

(c) Володимир Антонюк,
заступник голови правління
благодійного фонду “Життя заради життя”


Tags: ,