Громадська думка та Якби вибори відбулися в грудні 2008 року

Фонд “Демократичні ініціативи” 12 січня 2009 року оприлюднив прес-реліз під назвою “Фініш політичного сезону 2008 року: громадська думка населення України“, підготовлений за результатами загальнонаціонального опитування населення України, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” 17-28 грудня 2008 року.
Методом інтерв’ю опитано 2012 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення України віком від 18 років за такими показниками, як стать, вік, рівень освіти, регіон та тип проживання. Статистична похибка вибірки не перевищує 2.2%.
Спонсор опитування Посольство Швеції в Україні та Шведське агентство з питань міжнародного розвитку та співробітництва (SIDA).

Ось так, наприклад, виглядав би розподіл голосів виборців, якби парламентські вибори відбулися наприкінці 2008 року.

Тепер про все докладніше.

Ще ніколи за час проведення замірів (з 2000 року) відсоток громадян, які вважають, що Україна рухається у хибному напрямі, не сягала 84% – у правильності шляху впевнені лише 4%. І ще ніколи оцінка політичної ситуації в Україні як критичної, вибухової не сягала 49%, ще 44% визначили ситуацію як напружену. Благополучною нинішню політичну ситуацію вважають лише 0.5%, спокійною – 1.5%.

Діяльність Верховної Ради негативно оцінюють 83.5%, позитивно – лише 7%. Водночас громадяни не підтримують пропозицію щодо розпуску Верховної Ради і призначення дострокових виборів (49%), погоджуються на дострокові вибори 30%. Значне розчарування відчувають громадяни і у тих політичних силах, за які проголосували на попередніх парламентських виборах: якщо у грудні 2007 року вважали, що зробити правильний вибір, 75% виборців, то зараз лише 53%.

Ще ніколи відсоток тих, хто готовий іти на вибори не був такий низький: у дострокових виборах до Верховної Ради готові взяти участь 58% населення (31% – обов’язково, а 29% – скоріше, так).

Громадяни у переважній більшості вважають, що дострокові вибори нічого не змінять (47%), а, на думку 23.5% вибори лише погіршать ситуацію. Вірять у те, що дострокові вибори зможуть поліпшити ситуацію лише 14%. Загалом значно зменшилася певність населення у тому, що вибори в Україні є реальним механізмом впливу громадян на владу: у грудні 2007 року у цьому були впевнені 41%, зараз – лише 19%.

У разі проведення дострокових виборів до Верховної Ради у грудні 2008 року 3-відсотковий бар’єр здолали б 6 політичних сил: Партія регіонів (31.5%), Блок Юлії Тимошенко (17.3%), Комуністична партія (7.2%), Блок Арсенія Яценюка (5.1%), Блок Литвина (4.4%), Блок Віктора Ющенка „Наша Україна” (3.8%). Певні шанси мала б Соціалістична партія (2.4). Значна частина виборців (7.9%) готова проголосувати проти всіх, а 14.8% з вибором не визначилися.

Абсолютна більшість населення (76%) певна, що Президента мають обирати громадяни на загальнонаціональних виборах. Готові делегувати цю функцію Верховній Раді лише 3.5%, а 10.5% опитаних вважають, що посада Президента взагалі не потрібна, її треба скасувати.

Якби дострокові вибори Президента відбувалися наприкінці грудня 2008 року, до другого туру вийшли б Віктор Янукович (22.3%) та Юлія Тимошенко (13.9%). Чинний Президент Віктор Ющенко набрав би 2.4%, Арсеній Яценюк – 7.9%, Володимир Литвин – 4.1%, Петро Симоненко – 3.6%, Олександр Мороз – 1.5%, Анатолій Гриценко – 1.4%, Наталя Вітренко – 1.2%, Олег Тягнибок – 0.7%.

Грудень 2008 року ознаменувався істотним падінням довіри до усіх політичних лідерів України. Найгірший баланс довіри-недовіри у чинного Президента Віктора Ющенка (–67%). Далі за негативним балансом довіри-недовіри йдуть В’ячеслав Кириленко (–52%), Петро Симоненко (–47%), Юлія Тимошенко (–40%), Володимир Литвин (–26%), Віктор Янукович (–25%), Анатолій Гриценко (–24%), Арсеній Яценюк (–21%). У порівнянні з груднем минулого, 2007 року найбільше втратив у балансі довіри чинний Президент Віктор Ющенко – 47%, далі за рівнем втрат йдуть: В’ячеслав Кириленко (32%), Юлія Тимошенко (30%), Віктор Янукович (16%), Володимир Литвин (13%), Петро Симоненко (11%).

Попри усі негаразди, інтерес громадян до політики у порівняння з груднем 2007 року практично не знизився і залишається доволі високим: в основному цікавляться політикою 45% і ще 10% цікавляться дуже. Здебільшого не цікавляться політикою 25% і ще 14% не цікавляться зовсім.

У порівнянні з 2007 роком зросло незадоволення громадян тим, як функціонує демократія в Україні (з 61% до 70%). Якщо у 2007 році були задоволені функціонуванням демократії 25%, то наприкінці 2008 року – 16%. Зменшилася і кількість тих, хто вважає, що “демократія є найбільш бажаним типом державного устрою в Україні” (з 45% у грудні 2007 року до 38% у грудні 2008 року). Натомість дещо зросла кількість тих, хто вважає, що „за певних обставин авторитарний режим може бути кращим, ніж демократичний” (з 21% до 24%) та тих, для кого „не має значення, демократичний режим в країні чи ні” (з 15% до 19%).

У виборі між цінностями свободи та добробуту думки поділилися: третина готова в обмін на власний добробут поступитися державі частиною своїх прав та громадянських свобод; третина, навпаки, заради дотримання свобод та громадянських прав готова терпіти певні матеріальні труднощі, а ще третина вибору зробити не змогла.

У виборі між цінностями особистої свободи та рівності більшість населення (56%) обирає соціальну рівність, щоб соціальні розбіжності не були надто великими, а свободу, можливість жити без обмежень обрали 26%. Тож не дивно, що більшість населення (58%) вважає: “держава повинна турбуватися про своїх громадян, забезпечуючи їм пристойний рівень існування”. Істотно менше – 30% – поділяють позицію, що “держава повинна встановлювати єдині для всіх “правила гри” та стежити за тим, щоб вони не порушувалися”. Обмеження участі держави в економічному житті людей підтримали лише 5% опитаних.

Думки населення щодо найбільш бажаного політичного устрою поділилися. Найбільше прихильників (32%) має президентсько-парламентська республіка, де виконавчі функції розподілені між Президентом і Прем’єр-міністром, якого обирає парламент. Президентська республіка, де народом обраний Президент є головою уряду, має дещо менше прибічників – 23%, а ще менше – парламентська республіка (17%). Авторитарна держава та конституційна монархія підтримки не дістали (відповідно 5% і 2%).

Щодо найкращої для України партійної системи, то єдності у думках громадян немає. Найбільшу підтримку отримав варіант двопартійної системи (21.5%). Система з 3-5 партій набрала 14% прибічників, а 17% вважають, що в Україні має існувати стільки партій, скільки створять громадяни. Деяка частина населення вважає, що Україні потрібна однопартійна система (15%) чи не потрібна жодна партія взагалі (9%).

Більшість населення вважає, що у Верховній Раді мають бути представлені дві партії (23.5%) чи 3-5 партій (20%). Пропозиція щодо присутності у парламенті лише безпартійних депутатів істотної підтримки не отримала (11%), так само, як і збільшення партій до 6-10 (4%).

__________________________________________

Також доступна інформація в порівняльних таблицях та інші результати опитування.


Tags: , , ,