Міжрегіональний фестиваль на горі Лисоня

Четвертий Міжрегіональний фестиваль-конкурс стрілецької та повстанської пісні “Дзвони Лисоні” відбудеться 23 серпня на Тернопільщині.
Трохи історії.Гора Лисоня, що лежить поблизу міста Бережани на Тернопільщині, відома не лише в Україні, а й поза її межами, як місце героїчної битви Українських Січових Стрільців із російськими військами. Це одна з українських святинь, місце, яке нагадує нам про жагу та боротьбу українців за свою державу. Відомі випадки, коли слобожанські козаки, будучи в рядах російської армії на цьому відтинкові фронту, відмовлялися виступати збройно проти своїх галицьких братів й зчаста дружньо зустрічались на “нейтральній” зоні. А в часи боротьби за волю України після ІІ Світової війни саме околиці Лисоні стали останнім бастіоном боївок ОУН-УПА. За даними архіву СБУ остання військова операція військ КГБ зі знищення українського націоналістичного підпілля відбулася 14 квітня 1960 року. Отже, ще у ті далекі роки Лисоня єднала українців та жахала ворогів.

Після звільнення від більшовицького ярма патріотична українська громада вирішила відродити правду про наше минуле. На вершині гори встановили пам’ятник і будують каплицю. Лисоня підбуджувала народ до боротьби. На Бережанщині саме на Лисоні 1989 р. було вперше піднято синьо-жовтий прапор.

Серед безлічі фестивалів небагато є таких, як “Дзвони Лисоні”, покликаних возвеличувати стрілецькі та повстанські пісні, жертовність борців за волю України, віру і дух рідної нації.
Протягом останніх 18-ти років методом народної будови на горі Лисоня зведено символічну могилу та споруджено каплицю.

Славна гора стала символом героїзму, олімпом національного духу, визначною святинею, що нагадує про одвічне прагнення нашого народу мати незалежну державу.
До участі у заходах запрошено творчі колективи Тернопільської, Чернівецької, Львівської, Рівненської, Івано-Франківської, Волинської областей.

Конкурсна програма відбуватиметься у районному будинку народної творчості. Заключний гала-концерт – на горі Лисоні за участю лауреатів конкурсу, а також майстрів мистецтв із Києва, Тернополя й інших міст України.

Підготував Степан КАРАЧКО, краєзнавець
На світлинах:
1.Картина «Битва на горі Лисоня 1916 року».,
2. Панахида за убієнними.

За матеріалами [прим.ред.]:
http://www.ukrnationalism.org.ua/news/?n=1954
http://zik.com.ua/ua/news/2009/07/13/188421
http://www.news.te.ua/media/2008/08/19/3943288/

Літературний редактор: Юля Вінт [okoalka@ukr.net]


Tags: , , ,

 
 
 

Коментарі закриті.