ЕЛЕКТОРАЛЬНА соціологія: будьмо обізнаними

Передвиборча кампанія вже фактично стартувала – і усім нам добре відомий невід’ємний її інструмент та супутник: соціологічні опитування, дослідження, рейтинги тощо.
І тут усе ж хотілося б, якби усі ми – тобто користувачі результатів публічних соціологічних досліджень – мали хоч якесь поняття що це взагалі таке і як трактувати ті чи інші цифри.

Отже, основні два рівні викривлення інформації, до якої ми маємо доступ:

1. Фірми, що проводять дослідження, насправді виконують проплачене замовлення – певна річ, тут рейтинги будуть такими, які потрібні замовнику. Зрештою – він за це і заплатив гроші.
2. Викривлення на рівні кінцевого суб’єкта, який доводить до нас інформацію. Як правило – це ЗМІ, і вони також можуть:
а) отримати цілком адекватну інформацію, а подати її так як замовлять;
б) з найкращими намірами розмістити об’єктивну інформацію внаслідок елементарної некомпетентності журналістів розміщують те, на що потім соціологи довго плюються (а деколи і вимагають офіційних спростувань).

Певна річ – усі ці небезпеки абсолютно усунути неможливо, але маючи якесь базове розуміння ми можемо бути більш захищеними від таких зловживань та халатності.

В ПЕРШУ ЧЕРГУ потрібно пам’ятати, що виникає маса новостворених фірм, що проводять “соціологічні” дослідження, і виникають вони саме перед виборами.
Ось перелік СЕРЙОЗНИХ фірм, що проводять соціологічні дослідження; які мають розгалужену мережу по всій Україні, відповідні методології, ресурси, фахівців – для того, щоб провести реальне якісне соціологічне дослідження:

1. КМІС (Київський Міжнародний Інститут Соціології).
2. SOCIS – Центр соціальних та маркетингових досліджень.
3. Фонд “Общественное мнение-Украина” (їхній центральний сайт).
4. Ukrainian Sociology Service (не мають веб-сторінки).
5. Research & Branding Group.
6. Центр Разумкова.

УВАГА: те, що ці суб’єкти мають усі можливості для того, щоб проводити якісні соціологічні дослідження – зовсім не означає що вони є незаангажованими.
Просто якщо десь зустрічається дослідження, проведене кимось іншим – мабуть, не варто його взагалі сприймати як дослідження без ретельної перевірки.
Були випадки, коли у нас на виборах якась фірма “проводила” екзіт-пол, хоча насправді вона не зробила нічого окрім того, що через півгодини після оприлюднення результатів справжніх екзіт-полів оприлюднили “свої” результати, які нічим не відрізнялися від “справжніх”.

Стосовно другої небезпеки в першу чергу потрібно дивитися хто є публічним (чи тіньовим) власником того чи іншого видання – тоді усе буде абсолютно зрозуміло;
якщо ж видання Вам видається більш-менш незаангажованим (АБО, ЩО ДУЖЕ ВАЖЛИВО, ХАЙ І ЗААНГАЖОВАНИМ, АЛЕ В КОНКРЕТНО ЦЬОМУ ВИПАДКУ ЗАЦІКАВЛЕНИМ У ОПРИЛЮДНЕННІ ПРАВДИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ), то усе одно потрібно дуже і дуже ретельно дивитися що там пишуть, і не плутати, наприклад:
а) відсоток тих, що підтримує, наприклад, кандидата Х З-ПОСЕРЕД УСІХ ОПИТАНИХ;
б) відсоток тих, що підтримує кандидата Х З-ПОСЕРЕД ТИХ, ЩО ВІДПОВІЛИ, ЩО ЗБИРАЮТЬСЯ ВЗЯТИ УЧАСТЬ У ВИБОРАХ;
в) відсоток тих, що підтримує кандидата Х З-ПОСЕРЕД ТИХ, ЩО ВЖЕ ОСТАТОЧНО ВИЗНАЧИЛИСЯ ЗА КОГО ГОЛОСУВАТИМУТЬ.

Усі ці три “рейтинги” будуть правдивими – але це ж зовсім різні показники… Тому й можемо бачити, що дослідження може бути одне й те саме, а різні ЗМІ публікують якись лиш один із цих показників, при чому кожен ЗМІ якись інший.
Тоді читач дивиться і думає: як це так, дослідження одне – а цифри всюди різні. Що ж це за дослідження таке?

В ІДЕАЛІ – РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ потрібно дивитися не у пресі, а з першоджерела, читати ПОВНИЙ варіант результатів дослідження, а не вкорочений людиною, яка, як правило, абсолютно не розбирається ані в соціології, ані в статистиці.

Хоча стосовно наступних президентських виборів експерти поки що сходяться на думці, що масових фальсифікацій та викривлення соціологічних досліджень та їх результатів не буде: змісту цього робити просто немає, адже по-серйозному сфальсифікувати вибори політичні сили одна одній не дадуть; а замовні соціологічні дослідження для того і потрібні – щоби підтверджувати “результати” масово сфальсифікованих виборів.

Що ж, поживемо – побачимо!


Tags: ,