Чернівці / Cern?u?i – Timi?oara / Тімішоара


Сьогодні, 24 квітня, міськими головами Чернівців та Тімішоари (Timi?oara) Миколою Федоруком та Георге Чуханду (Gheorghe Ciuhandu) було підписано Угоду про співпрацю між містами Чернівці та Тімішоара (Timi?oara).

Угода має на меті встановити і підтримувати співпрацю і добре порозуміння між мешканцями двох міст, покращення зв’язків між мешканцями та інституціями, сприяти спільним діям в соціальній, економічній та культурній сферах.
Угода вступила в силу з сьогоднішнього дня і є безстроковою.


Топірець – символ нашого краю – подарував Микола Федорук своєму колезі з Тімішоари.
Георге Чуханду подарунок дуже сподобався: він одразу ж пообіцяв використовувати його в інтересах громади свого міста коли в міськраді будуть відбуватися якісь неконструктивні непорозуміння.


Після підписання угоди у 202 кабінеті міської ради відбулася прес-конференція, де міські голови докладніше розповіли про Угоду, відповіли на запитання журналістів.

Ідея про співпрацю між містами виникла ще коли пан Чуханду приїхав до Чернівців на презентацію регулярного міжнародного авіарейсу “Тімішоара – Чернівці- Тімішоара” румунської авіакомпанії “Carpatair“ (19 травня 2009 року);
Ще тоді під час презентації пан Чуханду розповів про розмову із Миколою Трохимовичем та наміри стосовно тіснішої співпраці між Чернівцями та Тімішоарою.
Далі справа на місці не стояла: на запрошення Георге Чуханду Микола Федорук побував у Тімішоарі; наміри про співпрацю усе більше матеріалізувалися – і ось сьогодні ми усі побачили результат.

Микола Трохимович відмітив, що між нашими містами дуже багато спільного: вони прикордонні, знаходяться на Заході своїх країн; вони – багатокультурні, багатонаціональні, багатоконфесійні. Крім того – досить тривалий час спільної історії.

А дід Георге Чуханду 23 квітня 103 роки тому (1907 року) тут, у нашому університеті захистив докторську дисертацію.
Домну Чуханду вбачає у цьому партнерстві не лише культурну і мистецьку співпрацю – а й економічну: приватний сектор, торгово-промислові палати, освітня співпраця на рівні університетів.

У Чернівців та Тімішоари, вважає домну Чуханду, дуже схожа атмосфера, архітектура;
у Тімішоарі 14500 будівель знаходяться під захистом культурної спадщини, з них 500 – будівлі-пам’ятки.
А реставрацію цих будівель проводять у співпраці з Німецьким фондом технічної співпраці;
загалом багато проектів у Тімішоарі фінансується Європейським Союзом: до кінця року планується здійснити 260 млн.євро інвестицій в інфраструктуру міста, 85% з них – за рахунок ЄС.


Підписання угоди завершилося закладанням у Чернівцях у парку Жовтневому алеї міст-побратимів; мерами двох міст було висажено перше Дерево Дружби.


Ось таку пам’ятну табличку можна побачити тепер у Жовтневому


Дерево Дружби!


Як виявилося – у нас сьогодні загальнодержавний суботник, а в Румунії – загальнодержавний День Землі; так що висадження Дерева Дружби за таких обставин набуло ще ширшого змісту.

Пан Федорук неодноразово відмічав, що домну Чуханду є міським головою Тімішоари з 1996 року, і що йому є чому повчитися у свого колеги; на що домну Чуханду відмітив, що пан Федорук є міським головою Чернівців ще з 1994 року – і ще питання хто в кого буде переймати досвід!

Приємно, що Чернівці, незалежно від загальнодержавних політичних процесів та зовнішніх орієнтацій, послідовно сповідують європейські цінності – і неухильно крокують шляхом євроінтеграції.
Угода про співпрацю з Тімішоарою – важливий історичний крок для Чернівців;
і беззаперечну значущість його нам ще належить оцінити й усвідомити у повній мірі.
Слава Чернівцям!
Слава Тімішоарі!


Tags: , , , , ,