Реконструкція-розбудова Центральної площі: громадські слухання та об’єктивна реальність

Майбутній вигляд Центральної площі (висота будівлі позаду пам’ятника Шевченку – 15 метрів)

_______________________________

Сьогодні, 16 грудня о 15:00 в Ратуші відбулося Громадське обговорення Проекту реконструкції Центральної площі в Чернівцях.

Проект архітектора Кишлярчука В’ячеслава Васильовича сприйнявся явно неоднозначно, а позиції розділилися на діаметрально протилежні: від “абсолютно підтримую, розбудову-реконструкцію розпочати негайно” до “в жодному разі не можна так спотворювати місто”.

До цього ми ще повернемося нижче, головне – це те, що проект вже затверджено, він пройшов усі комісії та конкурси, його всюди схвалено, і є дозвіл на будівництво.
Тобто громадські обговорення мали виключно рекомендаційний характер, і проводилися вже, практично, постфактум: є затверджений на всіх рівнях архітектурний проект, є дозвіл на розбудову, є інвестиційний проект та інвестор – як бачимо, в цій схемі громада як те п’яте колесо.

Докладніше про проект:
В’ячеслав, зокрема, відмітив, що
перший та другий поверхи будуть зайняті мистецькими виставковими залами,
третій поверх передадуть місту для організації музею (загальна площа – 900 квадратних метрів),
четвертий поверх – конференц-зала та офісні приміщення.

А пан Дмитрук (представник інвестора, тобто “Центр-плаза”) на прохання кореспондента Буковина online, роз’яснив основні господарські моменти проекту:
1. З моменту прийняття рішення про початок проведення робіт останні розпочнуться вже протягом двох тижнів.
2. Термін проведення реконструкції-розбудови з моменту початку проведення робіт (згідно з договором із генеральним підрядчиком) – рік. “Верніше, – уточнив пан Дмитрук, – десять місяців”.
3. Термін окупності інвестиційного проекту – “залежно від економічної ситуації на той час” два-три роки.
4. Кошторисна вартість – 20 млн.грн. Але цифра вже є дещо застарілою і потребує перерахунку.
5. Єдине, що стримує початок розбудови-реконструкції (на запитання кореспондента “чому ще не почато проведення робіт якщо вже є усі дозволи?”) – дозвіл на знесення зелених насаджень. Який має надати департамент житлово-комунального господарства, що вже два місяці залишає без розгляду відповідне подання (себто ніяк на нього не реагує).

Виступаючі в основному висловлювалися проти такого проекту (що, звісно, вже не має ніякого значення), і обґрунтовували свою точку зору деколи вкрай емоційно – називали будівлю “гарним і типовим прикладом соцреалізму”, “другим формаркетом” та виногороджували іншими численними епітетами та зворотами.
Стосовно пам’ятника Шевченку думки також розділилися: одні відзначали, що будівля спроектована так, аби підкреслити велич пам’ятника і симетрично відносно нього; інші ж стверджували, що темний пам’ятник на темному фоні втрачає себе, і йому потрібен “життєвий простір”, він не має бути “інородним тілом”.

Крім того, (як завжди) не обійшлося без переходу на особистості, пригадування минулого (хто і де під якими прапорами та по який бік барикади виступав), політичних підтекстів тощо.
Представник Блоку національних сил Буковини навіть зачитав офіційне звернення Блоку, де різко засуджується і проект, і порядок інвестування коштів – обіцяно навіть можливий “фізичний спротив” та проведено паралель з подіями в Афінах.

Були звернення і до історії міста, і до зарубіжного досвіду, і до морально-етичного аспекту, і суто архітектурних моментів – але, як вже зазначалося, проект вже затверджено; а за результатами Громадських обговорень висунуто ряд пропозицій та рекомендацій.
В кінці обговорень було проведено невеличке голосування з метою визначити скільки ж “за” і скільки “проти” представленого проекту в цілому: 28 “за” та 24 “проти”.

Отже, є усі підстави стверджувати, що Центральна площа в Чернівцях виглядатиме в недалекому майбутньому саме так, як на світлині вгорі.

_____________________________________

І, звісно ж, про обговорення в кольорах:

Архітектор Кишлярчук В’ячеслав Васильович, автор проекту

Усім учасникам обговорення пропонувалося заповнити невеличку анкетку

Пан Дмитрук, представник інвестора

Численна преса

Запитання із зали

Обурений та гіперактивний представник громадськості

Пан Селезінка виділив дві різні площі: Центральну та Шевченка

Представник Західної маркетингової компанії, яка провела соціологічне дослідження ставлення чернівчан до реконструкції та розбудови Центральної площі міста (обіцяв надати розширені результати дослідження – обов’язково згодом опублікуємо)

Пан Забродський саркастично запевнив, що йому не подобається проект, і що не потрібно нічого будувати: хай і далі стоїть стіна – відновити на ній дошку пошани, де розміщувати портрети активістів Блоку національних сил Буковини

_____________________________________

І, нарешті, для тих, кого цікавлять деякі технічні моменти:


Tags: , , , , ,