Виставка художньої вишивки родини Батаєвих (продовження)

(продовження, початок дивитись тут)
На минулому тижні в Чернівецькому художньому музеї відбулося відкриття виставки вишитих картин Олександри та Людмили Батаєвих. Інформацію про власне саму виставку ви могли прочитати на нашому сайті, але хотілося б більш детально розповісти про авторку цього сімейного проекту Олександру Батаєву.

В родині Батаєвих всі займалися якимось рукоділлям: мама в’язала спицями та гачком, плела макраме, сестри мами – шили та в’язали, бабуся теж любила робити щось своїми руками. У п’ятирічному віці і Олександрі захотілося робити гарні речі власноруч. Нажаль, мама не мала змогла її чомусь серйозно навчати через брак часу. Вона подарувала Олександрі велику стопку книжок та журналів, які і стали її вчителями. Завдяки цьому вже в маленькому віці Олександра вміла добре читати та розбирати схеми для в’язання та вишивки. Всі ляльки юної Олександри мали вишиту гладдю постільну білизну, в домі не було жодної хустинки, яку вона не намагалася б прикрасити вишивкою. Для її батьків це було несподіванкою та в певному розумінні «бідою». Ось так поступово дитяча гра переросла у доросле хобі.

У старших класах Олександрі пощастило займатися у художній студії та студії юного дизайнера, де її навчили використовувати різноманітні техніки у декоруванні інтер’єру та виражати свої почуття на папері за допомогою фарб. Під час навчання у вищих учбових закладах захоплення живописом та дизайном прийшлося відкласти на 10 років. Зараз у Олександри Батаєвої сучасна професія, яка не залишає вільного часу, вона пов’язана з інформаційними технологіями (програмуванням інформаційних систем), тут потрібно йди в ногу з часом, вивчати нові мови програмування, інформаційні методології, нові предметні області, для яких розробляється програмне забезпечення тощо. Але вишивка завжди була і є з майстринею. Які б негаразди не траплялися в її житті, вона завжди знаходила час, щоб вишити нову картину.

Близько 5-и років Олександра спілкується з іншими вишивальницями з усього світу у мережі Інтернет. Вони грають у різноманітні вишивальні ігри, обов’язково обмінюються вишитими подарунками перед Новим роком та 8-м березня. Саме на інтернет-форумах вивчаються нові техніки для вишивки, проходить обмін досвідом та допомога початківцям. Молода майстриня постійно приймає участь у міжнародних проектах, які влаштовують провідні дизайнери, що розробляють схеми для вишивки. Наприклад, вони подають певний сюжет, а Олександрі необхідно зробити його кольоровим або асоціювати його з певною темою. Так почався проект французького дизайнера Івонн «Повітряний замок». Вишивається він у двох варіантах: перший – в техніці хрестика та декоративних швів з кольорами гонконгського дворику, другий – в техніці французьких швів з класичною китайською колірною гаммою.

Протягом всього 2009 року Олександра Батаєва приймала учать у проекті дизайнера Елен Маурер Строх, яка запропонувала схеми для вишивки календаря «Адвент». Учасницям потрібно було оформити його на власній смак. Майстрині сподобалась ідея зробити іграшки для ялинки, а також було цікаво декорувати їх за допомогою нетрадиційних матеріалів.

Наприкінці листопада вона розпочала власний дизайнерський проект, в якому приймає участь біля 40 учасниць з різних країн світу. Їм було запропоновано вишити новорічні прикраси для ялинки з буковинськими мотивами. Схему Олександра розробляла самостійно, і використала в ній основні орнаменти та кольори, характерні для нашого краю. Вона порадила використовувати бісер, золоті та срібні нитки. У багатьох учасниць проекту вже є певні результати. Олександра зазначила, що вони з радістю підхопили її ідею та поради.

Сьогодні Олександра Батаєва продовжує займатися мистецтвом, а також із задоволенням навчається у народній студії образотворчого мистецтва під керівництвом відомого художника Юрія Сопко, вивчає мистецтво малюнку та живопису. Тож, сподіваємось, невдовзі матимемо можливість побачити нові роботи молодої талановитої майстрині.

А ми нагадуємо, що виставка родини Батаєвих експонуватиметься у виставковій залі Чернівецького художнього музею до 20 грудня. Всі бажаючі запрошуються на перегляд цієї виставки, а також на перегляд постійно діючої експозиції в художній музей з 9.00 до 16.30 за адресою: м. Чернівці, Центральна площа, 10.

Альберт Комарі [artmuz_nv@ukr.net],
старший науковий співробітник
Чернівецького художнього музею


Tags: , ,