Німецький дім святкує своє сторіччя


Учора в Німецькому домі, що на вулиці Кобилянській, відбувся початок урочистих святкувань з нагоди 100-річного ювілею з дня його освячення 5 червня 1910 року.
В оновленому залі Товариства австрійсько-німецької культури з привітальними промовами виступили міський голова Микола Федорук, голова Німецького дому Олександр Шламп, представники обласної влади, делегати німецьких товариств з інших міст України, представники округу Карінтія, свою творчість представили колективи «Bukowiner Ph?nix» (Чернівці) та Форум німців міста Сучава.

Плани будівництва Німецького дому спроектував архітектор, інженер Густав Фріч, керівництво будівельними роботами очолив цісарський радник Ервін Мюллер. В канцелярії архітектора працював прораб Петер Клеє разом із будівельним підприємцем Фрідріхом Швабом. Завдяки самовідданій праці всіх робітників та розумному керівництву всіх будівельних робіт, вже восени 1908 року колосальна споруда стояла під дахом. Повільно, але впевнено просувалося спорудження нового Німецького Дому до свого остаточного завершення. Цілий 1909 та половина 1910 року були використані для зовнішнього та внутрішнього оздоблення. П’ятого червня 1910 року чисельна німецька громада краю зібралася на урочисте відкриття і освячення новозбудованого Німецького Дому в Чернівцях, яке завершилось святковим концертом.

“Освячення німецького національного Дому є знаменним актом, навіть більше того, оскільки йдеться про символ національної приналежності”, – писала п’ятого червня чернівецька газета “Czernowitzer Tagblatt”

“Німецький Дім є центральним місцем німецького життя”,- повідомляла інша газета “Bukowiner Post”першій сторінці велике фото новозбудованого Німецького Дому під заголовком “Heil uns’rem Haus!”.
І сьогодні німецький дім залишається центром німецької культури на Буковині, оберігаючи національні німецькі традиції та звичаї.


___________________________________________________

Сергій Осачук представив свою нову книгу про історію Німецького дому та німецької громади міста Чернівці, коротко розказавши про життя німецької громади в Чернівцях та місце німецької культури в становленні буковинської.


Микола Федорук привітав Олександра Шлампа, вручивши йому медаль “На славу Чернівців”. Подібні нагороди, а також почесні грамоти отримали і інші представники німецької громади.


________________________________________
Закінчилося свято фуршетом в ресторані «Карінтія».
Основні ж заходи з нагоди 100-річного ювілею плануються на осінь:
– концерт національно-культурних товариств м. Чернівці та області.
– парад австрійсько-німецької культури в літньому театрі м. Чернівці (представники – творчі колективи з Чернівців, Криму, Києва, Житомира тощо, та з Клагенфурта, Відня, Аугсбурга).
– святковий прийом у Німецькому домі.
– науково-практична конференція «Німецькомовна меншина в Україні. Авангард.»

Деякі матеріали використані із сайту ( Сергій Осачук).


Tags: , , , ,